November 28, 2020, 2:36 am

Предлог за промена на името на Косово се најде на дневен ред пред косовските пратеници

Поврзано

Грција ја замрзна цената на тестовите за ковид, 40 евра за ПЦР, 10 евра за брз тест

За спречување на профитерство, грчката Влада воведува плафон за цените на тестовите, како за ПЦР така и за брзите,...

Ердоган: Турција e зaинтepecиpaнa зa pycкaтa вakцинa пpoтив Koвид-19

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Владимир Путин за прашањето за увоз...

Србија се зави во црно од Ковид-19

Во последните 24 часа во Србија биле тестирани 22.404 лица за вирусот корона, од нив 7.780 биле позитивни, додека...
- Advertisement -

Пред косовските пратеници денес прв пат се нашол предлог од нацрт на еден закон во кој се бара да се тргне називот Република (Косово)

Претседателката на косовскиот парламент Вјоса Османи, како што дознава Косово онлајн, после вакво барање побарала тој предлог да се симне од дневен ред, што е и направено.

Имено Комисија за буџет и трансфери на седница на 7ми октомври го разгледала Нацрт законот за ратификација на Финанскиот договор помеѓу Приштина и Европската банка за инвестирање во проект за систем на отпaдни води во Гњилане, и одлучено е косовското собрание да достави препорака.

Во таа препорака, Комисијата за буџет и трансфери наведува дека законот треба да се усвои со измена и дополнувања, така што во називот на Нацрт законот и во поедини членови од законот ќе биде тргнат зборот “Република“.

Извештајот со препораки е симнат од дневен ред на косовскиот парламент, каде што договорите со ЕУ агенциите во законите за ратификација во меѓународните договори, Косово ќе се претставува со ѕвездичка (Косово*)

Latest News

Тасевски до Захариева: Вашето минато нема да го зaборават синовите и внуците на оние отceчени глави со кои сте се сликале како администратори

Актерот Сашо Тасевски ја потсети минитерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева за злостортвата што ги правеле „администраторите“...

Дишеме отpoв: Енормно зaгадување во неколку градови во Македонија

Во главниот град и вечерва не се дише поради енормното аерозагадување. Мерната станица во Ново Лисиче повторно покажува највисоки вредности, дури 435 ПМ 10...

Доктор од Охрид пoчинa од ковид-19

Во шеесеттата година од животот, по кратко боледување како последица на Ковид 19, денеска во Скопје, почина познатиот доктор-специјалист, ортопедски хирург и сестран уметник,...

Лекари kpaделе оpгани од мpтви пациенти во Кина

Шест лица, од кои повеќето лекари, се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, јавија локалните медиуми. Криминалната група ги лажела семејствата...

Владата дeмaнтиpa дека Заев се договорил со Бугарија

Владата на Северна Македонија остро реагира на текстот објавен на вашиот портал со наслов "Зоран Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, следува потпишување...

More Articles Like This