September 27, 2020, 8:02 pm

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД ДОЈЧЕ БАНК: Германија е пред рецесија

Поврзано

Macaкр: Убиeни над 200 азербеџански вojници

Претставникот на Министерството за одбрана на Ерменија, Акрун Хованисјан, изјави дека азербејџанската армија претрпела големи загуби во конфликтите во...

(Видео) Си-Ен-ЕН: Пpoнajден лек за paк?

„Болест“ би можела да биде „лек за една употреба против ракот“, вели лекар од клиниката Мајо. Клиничките испитувања во...

Трамп ќе бара Бајден да се тестира на дpoга пред нивниот прв дyeл

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска соопшти дека силно ќе се залага неговиот противкандидат на претседателските избори во ноември, Џо...
- Advertisement -

Германската економија е во опасност да влезе во рецесија кога Сојузниот завод за статистика на земјата ќе ги објави економските податоци за последниот квартал од 2018 година следната недела, наведува Дојче банк.


-Развојот на неколку клучни циклични индикатори ни укажува дека германската економија сега се движи кон рецесија, се наведува во документ во кој имале увид германски медиуми.

На 14 февруари, Сојузниот завод за статистика ќе ги објави податоците за БДП на Германија за четвртиот квартал од 2018 година, кој, ако е негативен, ќе ја стави Германија во рецесија, по намалувањето во третиот квартал.

Најголемата економија во Европа се намалила за 0,2% во третиот квартал од 2018 година, главно поради проблеми во автомобилскиот сектор.

Минатата недела германската влада ги намали прогнозите за економски раст во 2019 година на 1% поради брегзит и трговските војни.

Latest News

Заев ќе оди во Бугарија на средба со Борисов: Дали Гоце Делчев ќе стане Бугар?

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на соработка...

Macaкр: Убиeни над 200 азербеџански вojници

Претставникот на Министерството за одбрана на Ерменија, Акрун Хованисјан, изјави дека азербејџанската армија претрпела големи загуби во конфликтите во Нагорно Карабах - загинале околу...

Кој зapaботува на мaкaтa на семејствата кои имаат пoчинaт од кopoна?

Кој донел одлука со која се наложува починатите со Ковид-19 да бидат погребани во лимен, па дрвен сандак, поради што семејствата се ставаат на...

Димитриеска – Кочоска: Мерките се популистички и свесно креирани за следниот циклус на локални избори што ќе не однесат во една уште подлабока криза...

Во вечерашните вести на ТВ Сител гостуваше членот на извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ Гордана Димитриевска – Кочоска . Таа истакна дека и овој...

(Видео) Си-Ен-ЕН: Пpoнajден лек за paк?

„Болест“ би можела да биде „лек за една употреба против ракот“, вели лекар од клиниката Мајо. Клиничките испитувања во клиниката Мајо откриваат неверојатен наод...

More Articles Like This