ПРЕДУРЕДУВАЊЕ ЗА ЗЕМЈОТРЕСОТ ОД МЕТЕОРОЛОГОТ НА ИНФОМАКС: Славчо Попоски смета дека поплавите и земјотресот се поврзани!

Поврзано

Сончево и потпопло со умерен ветер Сончево и потпопло со умерен ветер | opserver.mk

Времето денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а повремено и...

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Потопло време, но и поpoјни дождови, гpмeжи и зacилен ветер

Следува период на потопло време, но ќе има повремена појава на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен...

НЕ ИЗЛЕГУВАЈТЕ БЕЗ ЧАДОР: И утре не очекува врнежливо време силен северен ветер

Времето утре ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено во западните делови. Можна е и ретка...

Јакиот земјотрес од 5.3 степени кој попладнево по 15 часот го погоди Скопје, а беше почувствуван и во другите градови направи пукнатини по ѕидовите на голем број домови, но и згради. Граѓаните раскажуваат дека паѓале чаши, слики и други предмети од мебелот и покуќнината.

slavco

Поради силниот земјотрес беше евакуиран трговскиот центар Капитол мол во скопската населба Аеродром. Во вестите на ТВ Телма беше кажано дека и нивниот објект има оштетувања од потресот.
Граѓаните излегуваат на улиците и се плашат како ќе ја поминат ноќта во своите домови.

Метеорологот Славчо Попоски кој работи за Инфомакс, за порталот Фактор.мк вели дека по поплавите очекувани се вакви земјотреси.

„Според мене поплавите и земјотресите се поврзани. За мене дури и беше очекувано да има ваков земјотрес, бидејќи во почвата има големо количество вода. По овој потрес, може да има други помали потреси, но да се надеваме дека нема да биде нешто сериозно. На граѓаните им порачувам да бидат подготвени, и во случај на земјотрес да ги напуштат своите домови“ – вели Попоски.

Михаил Гаревски од ИЗИИС денеска кажа дека е многу тешко да се предвидат земјотресите и дека земјотресот кој утрово го погоди Скопје не е толку силен за да предизвика штети.
Епицентарот бил во скопско. Утрово се регистрирани и два послаби потреси.
Содржината е преземена од порталот ФАКТОР.мк

Актуелно

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

КОРЕКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ВЛАДАТА: Во уште една општина забрана за движење од четврток до понеделник

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

ИСКЛУЧОЦИ ОД ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ: Полицискиот час не важи за овие категории на физички и правни субјекти

Отстапките од забранта за движење има за неколку категории на физички и правни лица. Од овие забрани се изземени лицата кои обавуваат земјоделските активности,...

(Видео) ДЕТАЛИ ОД ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Карантин за дел од државата, забрана за одење на гробишта за целата земја

Владата на предлог на Комисијата за заразни донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни)...

Повеќе вести