September 24, 2020, 8:11 pm

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе- хит во ОН

Поврзано

(Видео) Трамп и Меланија гpyбо иcвиркани на погpeбот на cyдијката на Врховниот суд, Рут Бадер Гинзбург

Американскиот претседател Доналд Трамп бил исвиркан денес, додека заедно со неговата сопруга Меланија ѝ оддадале почит на неодамна починaтaта...

Затвop за зapaзените со кopoнавирус кои дале лaжни информации

Затвор од три месеци до две години им се зakанува на зарaзените со Ковид-19 во Турција, кои даваат нeточни...

Силен зeмјотрес во Истанбул

Зeмјотрес со јачина од 4,2 степени го постpeсе Истанбул и околните области, јавија турските медиуми. Земјотресот е регистриран од Дирекцијата...
- Advertisement -

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која овој јуни стана втората лидерка што роди бебе за време на својот мандат, стана хит на Генералното собрание на Обединетите Нации, каде што се појави со својата принова.

epa07043965 New Zealand Prime Minister Jacinda Ardern speaks at the Nelson Mandela Peace Summit during the 73rd session of the General Assembly of the United Nations at United Nations Headquarters in New York, New York, USA, 24 September 2018. The General Debate of the 73rd session begins on 25 September 2018. EPA-EFE/JUSTIN LANE
Ардерн ја поведе со себе тримесечната ќерка Нив на самитот посветен на Нелсон Мандела и на мирот, на кој имаше претставници на 130 држави.

Додека премиерката го држеше говорот, бебето беше во рацете на нејзиниот партнер Кларк Гејфорд. Таа инаку беше 67-от говорник, а веднаш потоа ја зеде ќеркичката во раце и ја бакна, со што ги освои симпатиите како на присутните, така и на јавноста.

Во исто време, Гејфорд на Твитер објави слика од бебето со значка на која пишува: „Првото бебе на Нов Зеланд”.

Освен Ардерн, пакистанската премиерка Беназир Буто е единствената која се породи додека беше на власт, во 1990 година.

Latest News

Приштина и Брисел и спремaaт нoж во грб на Србија

Одбивањето на Приштина да расправа за Сојузот на српски општини ја доведе во прашање и средбата меѓу претседателот...

(Фото) Нeгрижа на власта на дело: Арената „Филип Втори“ изгледа како да е стадион стар повеќе од 50 години

Негрижата на власта кон државниот имот сѐ повеќе може да се забележи буквално насекаде околу нас. Не само што не се вложува во нови...

Ивановски: Првиот дел од пругата кон Бугарија Владата ветуваше дека прво ќе биде завршен до март 2019, па до декември 2019, но сѐ уште...

Претседателот на Комисијата за транспорт на ВМРО-ДПМНЕ, Синиша Ивановски вечерва во гостување на Телма телевизија, истакна дека првиот дел од пругата кон Бугарија Владата...

(Видео) Трамп и Меланија гpyбо иcвиркани на погpeбот на cyдијката на Врховниот суд, Рут Бадер Гинзбург

Американскиот претседател Доналд Трамп бил исвиркан денес, додека заедно со неговата сопруга Меланија ѝ оддадале почит на неодамна починaтaта cудијка на Врховниот cуд, Рут...

„Рускоска е oбвинитeл на СДСМ која служи за политички пpoгон на луѓе од ВМРО-ДПМНЕ“

Тони Менкиноски, претседателот на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Анализа на ТВ 24, вели дека јавната oбвинитeлка Вилма Рускоска е oбвинитeлka...

More Articles Like This