ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ МУ КАЖА НА МИНИСТЕРОТ ЗОРАН: Треба да има реализација на капитални проекти над 80%

Поврзано

(Фото) ИГОР ЏАМБАЗОВ ПОВТОРНО СЕ ЗАЉУБИ?: Еве со кого најпознатиот македонски шоумен го поминува времето во карантин

Изминатите денови најпознатиот македонски шоумен објави неколку фотографии на својот Инстаграм профил, на кои се гледа дека друштво во...

ДОБРИ ВЕСТИ ОД ВЕЛЕС: Денеска двајца оздравени од Ковид-19, четвртти ден нема новозаболени

Според податоците од ЈЗУ Центар за јавно здавје во Велес денеска има двајца оздравени од Ковид-19 кои биле на...

ХРВАТСКИТЕ МЕДИУМИ ЗА СКАНДАЛОТ СО ТОЗИЈА: Прашуваат дали неговите ставови се ставови и на македонската Влада?

И хрватскиот портал „Отворено“ објави за скандалозното однесување на директорот на Агенцијата за Филм на Македонија Горјан Тозија, кој...

Во Владата не се толку големи оптимисти како лани за реализацијата на капиталните проекти. По катacтрофалните резултати во првите 6 месеци, сега премиерот ќе биде задоволен ако најважните инвестиции се реализираат над 80% од планираното. Вели не биле во прашање само 400 милиони евра од буџетот, туку и 500 милиони евра средства во јавните претпријатија, македонски железници, државните електрани, фирми кои ги остварувале проектите. Заев уверува дека е зголемена динамиката на изградба на пругата кон Бугарија, гасификацијата добро се одвивала, па дури и ќе се одвоеле повеќе пари со ребаланс на буџетот за оваа намена. Најави дека со прекројувањето на државната каса наесен, пари ќе се кратат од кредфитните линии за железницата и рамномерниот регионален развој.

Заев изрази уверување дека капиталните инвестиции ќе бидат сериозна подршка на севкупниот економски раст и развој, бидејќи како што посочи повеќе растот не зависи од јавната потрошувачка на буџетските пари.

Во првата половина од годинава, реализацијата н акапиталните инвестиции изнесуваше едвај 20% од вкупно планираното за цела година. Експертите алapмираа дека причина за тоа се лooшото планирање, бавната администрација, лоошите закони и бирократијата. Минатата година заврши со катацтрофална реализација на капиталните инвестиции. Беа потрошени едвај 197 милиони евра односно 65.5% од планираното со ребалансот на буџетот или помалку од половина од првично планираните над 400 милиони евра.

- Advertisement -

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...
- Advertisement -

Повеќе вести

- Advertisement -