ПРЕСПА ВИА ШУТКА ДО СОБРАНИЕ: Патот на Северна до Собрание

Поврзано

До крајот на неделава се очекува датум за изборите

Третата вонредна состојба, која претседателот Стево Пендаровски ја прогласи на последната седница на Советот за безбедност, овој пат во...

„Рекет“ во финиш: Почнуваат завршните зборови

По речиси шест месеци судење, случајот „Рекет“ влегува во финишот. Денеска во Основниот кривичен суд во Скопје треба да...

ПО 60 ДЕНА ЗАPOБЕНИ НА БРОДОВИТЕ: Скоро 300 балкански морнари со авион од Карибите слетуваат во Скопје

Заради настанатата криза со ковид-19, најголемите бродски компании за крстарење ги затворија своите бродови за гости уште од 12-ти...

81 зелено копче на собраниските клупи светнаа за промена на уставното име на Република Македонија. Горди што останаа глуви на одлуката на народот, токму народните избраници, кој уценет кој со голем судски товар на грб, си го честитаа почетокот на новата историја на Република Северна Македонија. Возот за Европа и НАТО го фативме, сега на ред повторно сме биле ние, вели премиерот, мора напорно да се работи за да се заслужи новото име.

Она што го договорија во Преспа, не го реализираа преку референдумот, ама затоа си обезбедија пратеници за гласање на уставните измени. Ослободувајќи ги од притвор за гласањето власта си „купи“ опозиција по своја мерка.

Септемврискиот референдумот беше јасна порака за власта, дека народот нема да прифати бришење на Македонија. Ама според најоптимистичките прогнози на Власта, се продаваше како триумф. Владејачките пратеници јавно признаа – по дебаклот на референдумот треба да глумат среќни и насмеани политичари.

Пазарења и калкулации како повторно да се признае непријатното чувство за Македонците, а да се удоволи на албанските политички чинители. За нив отворањето на македонскиот устав е шансата која не ја пропуштија за да си ги вметнат и своите барања- пазарот заврши со исполнување на ултиматумот кој го поставија БЕСА и Алијанса за Албанците.

Ништо помалку не е поштедена ниту историјата – документите кои ги покажуваат корените на македонската државотворност се бришат-наместо Манифестот се впишува Прогласот, ама за цена на тоа се додава и Охридската рамка. По ратификацијата и во грчкиот парламент, веќе ниту историските учебници веќе нема да сведочат за тешкиот македонски пат до слободата…

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести