December 6, 2021, 6:54 am

Пресуди за шверцерите на убиените 39 виетнамци во контејнер на камион во Англија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Четворица шверцери на луѓе се осудени за убиство на 39 лица од Виетнам, кои загинаа на задниот дел од камион со контејнер, додека се испраќаше во Англија, се осудени на затворска казна од 13 до 27 години.

Жртвите, на возраст меѓу 15 и 44 години, биле пронајдени во октомври 2019 година во ладилник во контејнер кој патувал со траект од Белгија до пристаништето Парфлит во источна Англија. Мигрантите им платиле на шверцерите со илјадници долари да ги однесат на ризични патувања до она што се надеваат дека ќе биде подобар живот во странство.

Наместо тоа, судијата Најџел Свини рече: „Сите починаа во она што сигурно било измачувачки болна смрт“ со задушување во херметички затворен контејнер.

Судијата го осуди романскиот механичар Георге Ница, 43, опишан од обвинителите како водач на шверцот, на 27 години. Северноирскиот возач на камион Имон Харисон (24), кој го возеше контејнерот до белгиското пристаниште Зеругж, доби казна од 18 години.

Камионџијата Морис Робинсон (26), кој го подигна контејнерот во Англија, беше осуден на 13 години и 4 месеци затвор, додека шефот на компанијата за транспорт Ронан Хјуз (41) беше затворен на 20 години.

Ника и Харисон беа осудени минатиот месец по 10-неделно судење. Хјуз и Робинсон се изјаснија за виновни за криумчарење луѓе и убиство без умисла.

Други тројца членови на бандата добија пократки казни.

Обвинителите рекоа дека сите осомничени биле дел од банда која наплатувала околу 13.000 фунти (17.000 УСД) по лице за транспорт на мигранти во приколки низ тунелот Канал или со брод.

Свини рече дека станува збор за „софистициран, долготраен и профитабилен“ криминален заговор.

Поротниците слушнаа вознемирувачки докази за последните часови на жртвите, кои се обидоа да се јават на бројот за итни случаи на Виетнам за да повикаат помош бидејќи истече воздухот во контејнерот. Кога не можеа да добијат сигнал за мобилен телефон, некои снимаа пораки за збогум на своите семејства.

Заробените мигранти – кои вклучуваат layидар, работник во ресторан, техничар за нокти, козметичар кој пука и дипломиран универзитет – користеле метален столб обидувајќи се да го пробијат покривот на ладилникот, но само успеале да го забродат.

Главниот инспектор на детективот Даниел Стотен, постар истражен службеник за случајот, рече дека жртвите „оставиле зад себе семејства, спомени и домови, во потрага по лажно ветување за нешто подобро“.

„Наместо тоа, тие умреа, на незамислив начин, поради целосната алчност на овие криминалци“, рече тој.

Latest News

Огромен астероид ќе влезе во орбитата на Земјата следната сабота

Огромен потенцијално опасен астероид, поголем од Ајфеловата кула, ќе влезе во орбитата на Земјата на 11 декември, објави американската...

More Articles Like This