ПРЕТСТАВЕН НОВИОТ РУСКИ „РАЧЕН TOП“: Новата „Шак-12“ користи калибар од 12.7мм пpoтив тepopисти

Поврзано

Ново супер лесно оклопно возило на руската apмија

Руска вoeно-индустриска компанија направи ново лесно оклопно возило „Стрела“, објави телевизијата „Звезда“. Возилото тежи 4,7 тони , што е двојно...

Руски тeнкoви Т-72 пристигнуваат во Србија

Белград до крајот на годинава очекува испорака на првата тура тенкови Т-72Б3, изјави за РИА амбасадорот на Србија во...

(Фото) Промовирано новото оклопно возило на српската apмија

Министерот за одбрана, Александар Вулин, и началникот на Генералштабот на српската армија, генерал Милан Мојсиловиќ, присуствуваа на презентацијата на...
- Advertisement -

Уништувањето на терористичка група која држи заложници е една од најсложените задачи со кои мораат да се соочат специјалните антитерористички тимови. Затоа рускиот ШАК-12 користи куршум со голем калибар од 12,7 мм. Неговото масивно зрно е способно моментално да го онеспособи терористот, не давајќи му практично никаква шанса да активира експлозивен појас или да направи било каква друга штета.

Руската јуришна пушка ШАК-12 претставува исклучително ефикасно оружје при изведувањето противтерористички операции во урбано/градско опкружување. До ова сознание дојде американски воен експерт кој пишува за веб-порталот „Национален Интерес“.

Без оглед на фактот дека оваа пушка сама по себе е габаритна (тешка е околу шест килограми) и има релативно скромен ефикасен дострел на муниција што не надминува 350 метри, овие недостатоци во конкретниот случај не претставуваат никаков проблем. Самите конструктори на оваа пушка се фокусирале на нејзината примарна цел, а тоа е борба со терористите во градски услови. Според тоа, пушката е специјално дизајнирана за потребите на противтерористичките единици на ФСБ, пренесува веб-порталот РГ.

Притоа малиот ефективен дострел на оружјето може дури и да се смета за позитивна карактеристика. Имено, од ова произлегува фактот дека куршумот нема толкава брзина на лет која знае да доведе до ефект на рикошет, што може да доведе до жртви меѓу цивилите. Познато е дека терористите во своите напади во урбани средини првенствено се фокусираат на целите со најголема концентрација на луѓе. Уништувањето на терористичка група која држи заложници е една од најсложените задачи со кои мораат да се соочат специјалните антитерористички тимови. Самата акција ќе биде осудена на неуспех доколку за време на ликвидацијата на терористичка група бидат убиени заложници. Со самото тоа угледот на безбедносните служби на една држава паѓа во очите на граѓаните.

ШАК-12 користи куршум со голем калибар од 12,7 мм. Неговото масивно зрно е способно моментално да го онеспособи терористот, не давајќи му практично никаква шанса да активира експлозивен појас или да направи било каква друга штета. Исто така, смртоносната моќ на ова зрно не можат да ја запрат ни преградните ѕидови во внатрешноста на објектите. Оваа пушка, заедно со квалитетно снајперско оружје, може да биде клучен фактор за спасување на заложници заробени од добро организирана група терористи, наведува американскиот експерт.

 

Извор
РашаБејонд

Latest News

Гласачкото ливче е неважечко доколку се прешkpта зборот „Севеpна“

Од ДИК остро ги осудија вчерашните објави на активисти од една политичка партија кои на социјалните мрежи повикуваа да...

Руски демогpaф за coмневања за cмтнocта од koвид-19, отпуштен од работа

Алексеј Ракша, поранешен вработен во државната агенција за статистика Росстат Во Русија, како и во многу други земји, бројот на инфекции со коронавирус продолжува да...

Владата на Заев и Филипче без никаква јавна дебата и консултација , вчера потпишале одлука за прифаќање на неиспитаната вakцина против Koвид 19

Германија, Франција, Италија и Холандија потпишале договор за идна набавка на 300 милиони дози од вакцината против коронавирус која моментално е во фаза на...

Важно – Утре дeжуpни ќе бидат овие билетарници на ЈСП во Скопје

Утре, среда, 15 јули, дежурни ќе бидат три билетарници на ЈСП. Од 7 до 19:30 часот ќе работат билетарниците на Транспортен центар и Зелено пазарче,...

ЈО – Итнo и со приоритет се постапува по индиции за извршени кpивични дeлa поврзани со изборите

Итно и со приоритет се постапува по индиции за извршени кривични дела поврзани со изборите, при што известувањата веднаш се проследуваат до соодветните основни...

More Articles Like This