ПРЖИНСКА ВЛАДА, ПА ИЗБОРИ: Неопходни ни се фер избори, лажирањето и притисоците продолжуваат!

Поврзано

Оваа кампања ќе донесе победа за ВМРО-ДПМНЕ, зашто власта не испорача, а ние нудиме надеж и реални прогресивни проекти

Тимчо Муцунски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за пратеник во Првата изборна единица и меѓународен секретар на партијата, на вечерашната дебата...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен...

Тачи се зakани со вojна ако во идната влада нема Албанци

Влада без Албанци не може да има, таков потег може да доведе само до вojна, изјави лидерот на ДПА...

Во вечерашното гостување на „Отворено“ на телевизија Алфа, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски посочи дека ВМРО-ДПМНЕ побара предвремени парламентарни избори согласно законските измени каде се гарантира Пржинска влада, дел од институциите владините министерства ќе има луѓе од најголемата опозициона партија во случајот ВМРО-ДПМНЕ. И тие ќе ни гарантираат нас фер изборен циклус.

Инаку да немате дилема ВМРО-ДПМНЕ ќе победи без разлика ќе има предвремени или редовни парламентарни избори. И ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на следните претседателски избори и јас тоа го кажувам овде со полна одговорност. Нас ние неопходен фер и демократски изборен циклус, појасни Мицкоски.

Мицкоски образложи дека лажирањата, злоупотребите и манипулациите веќе се започнати.

Вие имате вештачки работни места по институциите на дневна основа СДСМ по институциите вдомува по десетици нивни членови. Вие имате судски процес кој што како Дамолков меч му стои на ВМРО-ДПМНЕ за наводно финансирање на политичката партија. На начин на кој што истите се финансираат сите политички партии во Република Македонија. Имате насила буткање за законот за Антикорупција кој што утре ќе се најде пред народните избраници во парламентот со европско знаменце по скратена постапка, до сега што не се случило. Немаме една туку злоупотреба на квадрат. И вие велите ќе имаме фер изборен циклус. Како ќе имаме фер? Кој е тој што нас ќе ни гарантира фер избори во Република Македонија?

Ајде да имаме фер, да се одважи Зоран Заев, нека се одважат сите тие околу Зоран Заев, Оливер Спасовски, Радмила Шекеринска и компанија. Нека остават граѓаните фер и демократски да одлучат за кого ќе гласаат па да видите дали консензуален кандидат на Зоран Заев или предлогот на ВМРО-ДПМНЕ ќе освои убедлива победа, нагласи Мицкоски.

 

Актуелно

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

Повеќе вести