ПРИБИРАЊЕ НА ЛИЧНИ ПОДАТОЦИ НА ГЛАСАЧИТЕ Е ШВЕДСКА МЕТОДА: ,,СДСМ ги следи модерните технологии, но не задиpa во приватноста на граѓаните”

Поврзано

Јолевски – Ги повикувам иceлeниците кои се во Македонија да излезат да гласаат

Престојните парламентарни избори се единствена шанса за изправување или продолжување на правецот во кој се движи Македонија. Изборот на...

(Видео) Се oткaжa од СДСМ после 20 години тpчaњe за партијата

После 20 години работа и трчање за партијата, гостиварецот Спиро Спироски вели дека е крајно разочаран и навреден од...

Пандов: Правда за Панчевски

Велешкиот суд вчера му определи притвор на експретседателот на Кривичниот суд Владимир Панчевски откако наводно не се појавил на...

Тврдењето на изборниот штаб на кандидатката за претседателка Гордана Силјановска Давкова дека СДСМ креирал андроид апликација „Избори 2019 година“, за која има сериозни индикации дека складира лични податоци на граѓаните, премиерот и лидер на партијата Зоран Заев го оцени како гpyбо oбвинyвaњe кон СДСМ и обид да се сврти вниманието поради можноста за изборен поpaз.


Одговарајќи на новинарско прашање во Гевгелија, Заев изјави дека водат современа кампања за овие избори, по моделот на сестринските партии од Шведска.

Сето тоа е навистина грубо обвинување кон политичката партија, која ја предводам, а всушност претставува некаков изговор за некој што знае каков ќе биде резултатот од претстојните избори, истакна Заев.

Нагласи дека за овие oбвинyвaњe е дадено детално соопштение и оти партијата го модернизира своето работење согласно новите технологии.

Како и да е кликнете на веб страната на ДИК, имате пристап до избирачкиот список, каде што се видливи податоци, согласно законот и во самата апликација тоа е дозволено и апсолутно верувам дека сето тоа што се прави е строго стопроцентно согласно законите во нашата земја и никако не задира во личните податоци на граѓаните, ниту ги копира и секако претставува нешто, што многу европски земји веќе со децении во користат, нагласи Заев.

Актуелно

МИХАИЛОВ : Додека криминалот и поткупот со дрва влегува во финалната фаза, првиот шумски полицаец парадира на партиски средби!

Дали и во кое својство првиот човек на шумската полиција и тоа во работно време парадира покрај генералниот секретар...

ДАЛИ БРОДОТ НАРЕЧЕН СДСМ ГО ИЗГУБИ КОРМИЛАРОТ : Во државниот инспекторат за земјоделие вработувања во предизборието !

Повеќе од јасно е дека бродот наречен СДСМ го изгуби кормиларот, а и компасот воопшто не им работи. Така на пример, Зоран Шапуриќ од ДИЗ...

Мамата у…- како се менуваше името на еден народ!

Минува и втората година како е променето македонското име, но се чини болката кај македонскиот народ се уште е иста, како нож во срце...

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен во Управата за безбедност и...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

Повеќе вести