ПРИВАТИЗАЦИЈА НА ДЕТСКАТА КАРДИОХИРУРГИЈА: Ќе се стави ли клуч на врата на државната детска кардиохирургија?

Поврзано

Предизборната кампања на средина – ВМРО-ДПМНЕ денес во Прилеп и Крушево, СДСМ во Чаир и Пробиштип

Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина....

Делови од Карпош и Гази Баба утре без cтpујa

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека за ден 06.07.2020 година (понеделник), планирани се следните технички зафати во електро-системот во...

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Ќе се стави ли клуч на врата на државната детска кардиохирургија? Овој оддел до крајот на годинава веројатно ќе се пресели во приватна болница , во пакет со лекарите кои сега оперираат под државна капа. Идејата за јавно приватно партнерство е пред реализација, иако како што тврди министерот Филипче дефинитивната одлука се уште не била донесена.

-Треба да ги отвориме вратите. Вреди да се разговара за ваков тип на партнерство. Секаде каде има простор, може да ги споиме домашната експертиза која работи во приватниот и во државниот сектор, да обезбедиме подобри услови, интегриран сервис на здравствена услуга. И кога никој повеќе нема да биде испратен за лекување во странство, Фондот ќе обезбеди голема заштеда и тоа не само во однос на лекувањето во странство, туку и за сегашното функционирање на одредена струка. Кардиолошките операции и кога ќе се извршуваат во приватна болница ќе бидат на товар на Фондот, а буџетот за оваа намена, ќе остане ист.Никој од пациентите нема да плати ни денар повеќе, нагласи Филипче.

Детската кардиохирургија не е единствената за која се размислува опцијата јавно-приватно партнерство. Во тек е физибилити студија за вакво решение за Брзата помош и Домашната посета. Министерството за здравство смета дека овие две служби се во лоша состојбата и дека нешто треба да се менува.

Јавно-приватното партнерство за министерот Филипче е далеку од приватизација, но можните вакви договори со себе носат ризици, дел од профитабилните установи на крајот и целосно да се приватизираат.  Упатените коментираат дека додека приватниот сектор се развива, а сè полоши се условите на државните клиники, па јавното здравство со ваквите партнерства би можело да „згасне“.

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести