September 29, 2020, 9:37 pm

ПРИВЕДЕН СОВЕТНИК НА ОЛИВЕР СПАСОВСКИ: Шеќеринска расчистува со кадрите на Спасовски, шарените од улица на суд за поткуп!

Поврзано

Стоилковски: Заев е „aлфа и oмега“ во мега аферата „ШИК Јелак“, јавно призна дека стои зад скандалот

Зоран Заев нарачува гласање за Детален Урбанистички План, Зоран Заев е мотиватор за носење на Детален Урбанистички План, Зоран...

ВМРО-ДПМНЕ: Вечерва Заев докажа дека е cpам за Македонија

Вечерашното гостување на Зоран Заев е срaм за Република Македонија. Срaмота е премиер да не одговори на граѓаните за...

Каде се парите?: Според Finance Think реализирани се само 193 од вкупно 550 милиони евра од трите пакети мерки

Гордана Димитриевска Кочоска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за сетовите на мерки кои вчера ги претстави владата на...
- Advertisement -

Висок функционер во Министерството за внатрешни работи, советник на министерот Оливер Спасовски попладнево, околу 16 часот, е приведен под сомение за поткуп, неофицијално дознава Република од извор од МВР.


Како што дознавме се работи за лицето Драган Симоновски, инаку советник на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и претседател на дисциплински комисии во МВР. Истиот е приведен поради примен поткуп. Симоновски бил приведен околу 16 часот денес во ПС Кисела Вода.

Според информациите кои ги доби Инфомакс, делата за кои се терети се злоупотреба на службена положба и овластувања.

Лицето важи за човек од доверба на Спасовски, а освен претседател на дисциплински комисии бил член и на комисија за оружје, иако истиот важи за човек близок до скопското подземје.

Од информации во министерството, до приведувањето дошло како резултат на реваншизам помеѓу Спасовски и Радмила Шеќеринска, која има за цел да расчисти со кадрите на Оливер. Помеѓу останатото, Симоновски кој важи за лице блиско до скопското подземје, истиот бил вработен уште во времето на техничката влада.

Изворите за Инфомакс коментираат дека се работи за акција на Лазе Велковски, директорот на БЈБ кој важи за кадар близок до Радмила Шеќеринска која му „збрцала нож во грб“ на Оливер – коментира нашиот извор.

Инаку приведениот бил и активен учесник во т.н. шарена револуција и активен чинител во активностите на тогашната опозиција.

Останува отворено прашањето, ќе има ли правда за криминалите на функционери на СДСМ и активисти на шарената револуција или повторно Спасовски ќе ги спасува своите пулени?

5 КОМЕНТАРИ

Latest News

(Фото) Здравството пред кoлaпс: Главната сестра на Инфekтивна клиника, и уште 2 сестри даваат отkaз

Главната сестра на Инфективна клиника, и уште 2 одделенски сестри даваат откaз во еден акт. Причините ќе оставам да...

Уапасена целата екипа на Малагурски од сред снимање

Првиот ден од снимањето на документарецот "Црна Гора: Поделена земја“ во Подгорица, полицијата во Подгорица ја уапси екипата на Борис Малагурски и ги спроведила...

Германија воведува нови рecтрикции поради рaстот на бројот на зaболени

Германија поради раст на бројот на новозaболени лица со Ковид-19 воведува дополнителни мерки, а канцеларката Ангела Меркел препорача есенските одмори граѓаните да ги поминат...

91 основно и 33 средни училишта одбиeни за настава со физичко присуство

Владата денеска го усвои извештајот на Комисијата за давање согласности за организирање настава со физичко присуство во училиштата за барањата на основачите доставени во...

Балканот-шведска маса: Албанците присвојуваат сè што сакаат – од Обилиќ до Лешница

Албанскиот премиер Еди Рама на Фејсбук ги претстави природните убавини на Македонија - Кањонот Лесница, како дел од Албанија и ја продолжи традицијата на...

More Articles Like This