ПРИКАЗНАТА НА ЗАЕВ Е КУПИ ДЕН ПРОДАЈ: После пак Груевски ќе им биде виновен“

Поврзано

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи...

(Видео) КОВАЧЕВ СИ ГО КАЖА СВОЕТО: Бугарија нема да попушти во условувањата за Македонија

Бугарскиот устав е над пресудите во Стразбур, вели за Алфа бугарскиот европратеник Андреј Ковачев. Тој признава дека во Бугарија...

ЗАЕВ НЕ Е МАНДАТАРОТ ВО КОАЛИЦИЈАТА СО ДУИ?: Ахмети со продолжение на кампањата за премиер Албанец

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска ја продолжи кампањата за прв Албанец Премиер на Република Македонија преку објавување на...

Ветуваа минимална плата од 16 илјади денари, сега ја сведоа на 12, но и тоа зголемување кое треба да го направат газдите на фирмите ќе им се плаќа 6 плус 6 месеци од парите од сите граѓани од буџетот, со што само потврдуваат дека давале нереални ветувања од некомпетентни луѓе. А што после 6 односно 12 месеци? Нема пари, нема музика, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој се обрати на 26-та Годишната конференција на УМС.

Кога ќе секнат буџетските дотации за минимална плата, на еден или друг начин газдите ќе си се снајдат, се разбира на грбот на работниците. Ама приказната на Заев е купи ден продај. 6 месеци или 12 да се купат, па после што ќе биде нека биде. После пак Груевски ќе им е виновен.

Засега, додаде тој, слушаме само за реформи од типот ветер и магла.

-Некомпетентни луѓе на клучни функции. Макрадули како информатичар, ако веќе морало да е заменик министер, секој мислеше дека ќе е во министерствотот за информатика. Заев го стави во екологија. Појма нема човекот од екологија, доправа ќе учи. За директор на агенцијата за админситрација поставија член на ИК на партијата. А нели ќе ја департизираа адмиснистрацијата. Значи стана правило: се што ветуваа тераат обратно. Едно на збор, обратно на дело.

Тоа е оваа влада, рече Груевски и додаде: Базирана на неработење, нестручност, безидејност, хаотичност, немање концепт, немање план,  влада на која народот неможе да се потпре, влада која не држи до дадениот збор, базирана на омрза, гнев и лични фрустрации, пропратена со виткање кичма кога и каде треба. Тоа е во една реченица се за нив. Само рушење, запирање, незнаење, никаде создавање, креирање, модернизација.

Актуелно

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

ЏАБЕ КАРАНТИНОТ: Над 700 луѓе во изолација за само 24 часа, а дури 200 луѓе го прекршиле полицискиот час во земјава

Во текот на изминатото деноноќие (05/06.06) на територијата на Република Македонија на 722 лице им се издадени решенија за изолација, а 185 лица потпишале...

СЗО ГИ СМЕНИ НАСОКИТЕ: Маските да се носат задолжително и тоа да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Светската здравствена организација ги ажурираше упатствата за да им препорача на владите за да ги поттикнат сите луѓе да носат заштитни маски на јавни...

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово 26 - Дебар 1 - Штип 15 -...

Повеќе вести