ПРИЛЕП ФОРМИРА ПРЕТПРИЈАТИЕ ЗА ГАСИФИКАЦИЈА, А ГАС ДУРИ ЗА 2 ГОДИНИ: ВМРО обвинува дека новото претпријатие ке служи само за партиски вработувања во оваа фаза, гас сеуште нема

Поврзано

Посебниот протокол се почитува на највисоко ниво – Еве како гласаат зaбoлeнитe Koвид-19

Денешното гласање на болните од Ковид-19 и на лицата кои се во самоизолација се одвива според посеебно утврден здравствен...

Петнаесеттина странски медиуми акpeдитиpaни за известување од изборите

Предвремените парламентарни избори во Македонија ќе ги следат новинарски екипи од петнаесеттина странски медиумски куќи. За изборите од терен ќе...

Петнаесеттина странски медиуми акредитирани за известување од изборите

Предвремените парламентарни избори во Македонија ќе ги следат новинарски екипи од петнаесеттина странски медиумски куќи. За изборите од...
- Advertisement -

Иако гасот во Прилеп ќе стигне дури за неколку години oпштина Прилеп веќе формира јавно претпријатие за енергетика чија главна цел ќе биде подготвување на теренот за гасификацијата. Денеска се назначи и координатор на претпријатието. Од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека претпријатието ќе служи единствено за вдомување на партиски кадри.

„Ниту има потреба во овој момент од вакво претпријатие, туку само единствена е потребата да се назначи директор и да се вработуваат партиски послушници во ова претпријатие. Беше кажано само дека се работи за лице Игор Спиркоски, кој и самиот наведе дека е во роднински врски со градоначалникот на Прилеп“, истакна Петар Ристески, координатор на советничка група на ВМРО-ДПМНЕ.

Претседателот на советот, Миле Талевски, рече дека претријатието се формирало бидиејќи морало сериозно да се подготви теренот за оваа активност.

„Тоа подразбира урбанистичко средување со секторот за урбанизам, со подготовка и комуникација со  голем број на јавни претпријатија, акционерски друштва и приватни компании, подземнииот катастар кој треба да се предвиди“, рече Миле Талевски, претседател на Совет на Општина Прилеп.

Домаќинставата во Прилеп гас ќе имаат за 6 до 7 години, а претходно гас се планира да добијат државните институции и поголемите прииватнии комапнии.

Latest News

Посебниот протокол се почитува на највисоко ниво – Еве како гласаат зaбoлeнитe Koвид-19

Денешното гласање на болните од Ковид-19 и на лицата кои се во самоизолација се одвива според посеебно утврден здравствен...

Дpaмa во Кавадарци – Кавадарчанец бил нaпaднaт во кaзинo, кавадарчанка нaпaднaтa од сопругот пред казино

Кавадарчанец бил нападнат во казино, а во друг случај кавадарчанка била нападната од сопругот пред казино. За двата настана викендов, денеска информираше Верољуб Додевски,...

Денеска не очекува сончево и топло време, но со ветер

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, преку денот најизразен ќе биде во...

Пoжаpникapи ги вaдeлe пoврeдeнитe лицa – Три возила учествуваа во нecрeќaтa на патот Штип-Радовиш

Тешка сообраќајна несреќа вечерва во 21:30 часот се случи на патот Штип-Радовиш, во која учествувале три возила. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова за МИА...

Денеска е Павлов ден – Eве што се верува дека ќе ви се случи ако ве пoлaзи пaјaк

По Претовден, денеска е големиот православен празник Павлов ден кои се празнува на 13 јули. На Петровден именден слават тие што го носат името Павле,...

More Articles Like This