ПРИМЕРОЦИ ИСПРАТЕНИ ВО ЕСТОНИЈА: Резултатите од запленетата пратка отпад на Богородица ќе бидат готови за седум до 10 дена

Поврзано

ЖИВКОВСКИ: Темелковски најави целосна сaнaцијa на патека во Кисела Вода, а еве на прагот на летото како изгледа истата

Уште една лага на Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски!! Имено, во месец декември 2019 година, Темелковски спектакуларно...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време...

CAHКЦИИ ЗА ОХРИЃАНИ: Изнајмиле станови, а ги пpeкpшилe препораките

Кризниот штаб на Општина Охрид денес одржал состанок, на кој биле донесени повеќе заклучоци. На истиот присуствувал и раководителот...

Примероци од запрената пратка на Богородица се испратени на испитување во Истражен центар за животна средина во Република Естонија – соопшти министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини. Резултатите од овие испитувања се очекува да бидат готови за 7 до 10 дена.

Министерот за животна средина лично гарантира додека е министер нема да дозволи државата да се претвори во депонија и да се увезува штетен отпад

Доволно отпад имаме во земјава со кој треба да се справиме – вели Нуредини.
Директорот на царина тврди дека согласно сите проверки нема опасен отпад што влегол во државата. Секое испитување Царина го прави со надлежните инспекторати. Согласно стандардите на кој начин се доставува примерок, така се испратени и од сомнителните камиони примероци во Естонија.

Министерот пак на прашање зошто инсталациите не испраќаат дневни податоци колкава количина штетни гасови продуцираат согласно законот, тој вели дека за жал заостануваме со новиот закон за индустриски емисии и се надева дека за брзо ќе се заврши и ќе се имплементира.

Инспекторатот тврди дека инсталациите загадуваат согласно параметрите кои им се предвидени со дозволите. За време на препораките кога инсталациите со А интегрирана дозвола требаше да го намалат за 50 проценти производството, не откриваат дали извршиле контроли туку тврдат дека Цементарница УСЈЕ работела само со една печка бидејки втората била во реконструкција.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести