August 13, 2020, 9:26 am

ПРИМЕР ЗА СОРАБОТКА: Италија одлично соработува и со истокот и со западот

Поврзано

За вpeмe на нeмиpитe во Бeлopycиja, пoчинa yштe eдeн дeмoнcтpaнт

Илјадници Белоруси протестираа синоќа во Минск и други градови четврта вечер по ред, поради резултатите од претседателските избори, за...

Гepмaнcки мeдиyми – Нajмнoгy зaрaзeни на гepмaнcкиoт aвтoпaт А3 пpeкy кoј дoaѓaaт од Зaпaдeн Бaлкaн

На станиците за тестирање на германските автопати, најголем процент од заразените со Ковид-19 е пронајден на просторот за одмор...

Полицијата во Минск отвори оган кон луѓето кои од балконите им даваа поддpшка на дeмонcтpантите

Специјалните сили пykале кон луѓе во Минск кои од балконите им кажувале на дeмонcтрантите каде да се сокријат, јавува...
- Advertisement -

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека се надева оти ќе го продолжи контактот со рускиот претседател Владимир Путин, со кого додаде дека има одлични односи.

“Добив топло добредојде (во Москва). Со нетрпение очекувам да ја вратам услугата наскоро во Рим “, рече Конте за италијанските” Коријера дела Сера “.

Во интервју за италијанскиот весник, Конте рече дека има целосна поддршка од американскиот претседател Доналд Трамп во напорите да се најде решение за либиската криза.

“Разговаравме за подготовките за конференцијата за Либија и тој изрази целосна поддршка за нашата иницијатива”, рече Конте, осврнувајќи се на меѓународната конференција за Либија, која ќе се одржи во Палермо на 12 и 13 ноември.

Медиумите пишуваат дека ниту Трамп ниту Путин нема да присуствуваат на конференцијата за Либија.

Конте ја посети Москва на 24-ти октомври, а потоа беше потпишан договор за економска соработка помеѓу Италија и Русија.

Latest News

Kopoнавирусот се пpeнесува пpeку зaмpзнaта храна, пронajден на пилешки крилца увeзeни од Бразил

Примерок на смрзнати пилешки крилца увезен од Бразил во Кина е тестиран позитивен на коронавирус, соопштија денеска локалните власти...

Милчин за диноcaypyсите на Шилегов: Ceлото гopи, бабата се чeшлa

Поранешниот прв човек на „Институт Отворено општество – Македонија“, режисерот Владимир Милчин, на социјалните мрежи ја коментира најавата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов...

Бабата на Бoлсoнаро пoчинa oд КОВИД-19

Бабата на првата дама на Бразил почина во средата одкако цел месец се бореше со вирусот. Марија Апарецида Фирмо Фереира, била баба на Мишел Болсонаро,...

Џафepи ја откажа седницата за избор на претседател на Собранието, денес доби внук

Претседавачот на конститутивната седница Талат Џафери денеска го откажа продолжението на седницата, на која требаше да се избере претседател на Собранието, поради тоа што...

Пeтминa пaтници од лeтoт Скопје-Тypкy во втopникoт пoзитивни на Koвид-19

Петмина од 146 патници кои во вторникот вечерта со авион на Визер од Скопје пристигнаа во финскиот град Турку се позитивни на Ковид-19. Мико Пиетила,...

More Articles Like This