ПРИМЕР ЗА СОРАБОТКА: Италија одлично соработува и со истокот и со западот

  • November 1, 2018
  • Коментари

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека се надева оти ќе го продолжи контактот со рускиот претседател Владимир Путин, со кого додаде дека има одлични односи.

“Добив топло добредојде (во Москва). Со нетрпение очекувам да ја вратам услугата наскоро во Рим “, рече Конте за италијанските” Коријера дела Сера “.

Во интервју за италијанскиот весник, Конте рече дека има целосна поддршка од американскиот претседател Доналд Трамп во напорите да се најде решение за либиската криза.

“Разговаравме за подготовките за конференцијата за Либија и тој изрази целосна поддршка за нашата иницијатива”, рече Конте, осврнувајќи се на меѓународната конференција за Либија, која ќе се одржи во Палермо на 12 и 13 ноември.

Медиумите пишуваат дека ниту Трамп ниту Путин нема да присуствуваат на конференцијата за Либија.

Конте ја посети Москва на 24-ти октомври, а потоа беше потпишан договор за економска соработка помеѓу Италија и Русија.

Претходно «
Следно »