ПРИНЦОТ ОД АБУ ДАБИ ЗАИНТЕРЕСИРАН ЗА ЛИМУЗИНАТА НА ПУТИН: Путин ја покажа својата лимузина на престолонаследникот на Абу Даби

  • June 3, 2018

За време на неговата инаугурација во Москва на 7 мај, претседателот Владимир Путин за првпат патуваше во новата руска лимузина Кортеж.

Видеото од рускиот претседател Владимир Путин како ја прикажува својата нова лимузина на престолонаследникот на Абу Даби, Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, е објавена од руската телевизиска мрежа “Росија 24”.

Сликите покажуваат дека Путин го повикал Мухамед бин Заид да седне на задниот дел од лимузината Кортеж пред зградата на Кремљ, каде што двајцата претходно имале билатерални разговори.

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков минатиот месец рече дека на Путин премногу му се допаднала новата лимузина кога за прв пат се возеше во неа за време на инаугурацијата на 7 мај и дека планира да го користи автомобилот во иднина.

Создаден на иницијатива на Путин, проектот Кортеж е во развој од 2012 година и предвидува создавање на цела постава на извршни автомобили покрај претседателската лимузина.

Претходно «
Следно »