ПРИПРЕМА ЗА ВОЈНА НА КОСОВО: САД бара прекин на мандатот на УМНИК на Косово, Србија против

Поврзано

Се oткaжyвa фестивалот „Егзит“

Фестивалот „Егзит“ нема да се одржи од 13-ти до 16-ти август како што беше претходно најавено, туку ќе објави...

На ќерката на српски политичар и се зaкaнувa зaтвоp од 40 години

Дваесет и шест годишната Јелена Шпаговиќ, ќерка на поранешен пратеник и втор човек на партијата Српска десница, Саша Дујовиќ,...

По зголемувањето на бројот на зaболени, откажан фестивалот Егзит

На официјалната фејсбук страница на фестивалот Егзит објавено е дека оваа година ова случување нема да се одржи. Како што...
- Advertisement -

Американската амбасадорка во ОН Ники Хејли испратила писмо до генералниот секретар на ОН во кое бара УНМИК да се повлече од Косово.


Тоа се наведува во писмото до Антонио Гутереш во кое Танјуг имал увид. Писмото го испратила на 9 октомври, истиот ден кога објави дека се повлекува од функцијата амбасадор на САД во ОН.

Без редовна ревизија на мандатот и мисијата на УНМИК, „надворешните политики и страните на штетни интереси” ќе продолжат како заложници да го држат времето и важни ресурси на ОН поради што бара од Генералниот секретаријат да искористат влијание и да иницираат излезна стратегија за УНМИК.

„Со преземање такви чекори, Советот за безбедност на ОН ќе може да го процени и оцени присуството на мисијата на ОН во Косово, како што се прави за сите мировни мисии. Со преземањето на тој чекор ќе ја подобриме нормализацијата на односите Србија-Косово и нивната заедничка цел за интегрирање со европските соседи. Уверена сум дека таквата проценка на работата на УНМИК и излезната стратегија ќе го зачуваат интегритетот на вашите големи напори во спроведувањето на мировните мисии “, напиша Ники Хејли.

Кога мировните мисии на ОН прават добра работа, земјите во кои се наоѓаат се во состојба да прекинат конфликт, да воспостават демократски политички процеси и развијат сопствени капацитети.

„Веќе многу години мисијата на ОН во Косово даваше пример за успешна мисија која решава сложен конфликт. Успехот на Косово, обележан со десетгодишнината од прогласувањето на независноста, треба да биде причина за прославата и симболот на големиот придонес што ОН го даде за зачувување на мирот и стабилноста во Европа“, нагласува Ники Хејли.

На вонредна прес-конференција, Марко Ѓуриќ, директор на Канцеларијата на српската влада за Косово и Метохија, рече дека Србија верува дека усвојувањето на таа иницијатива е „шамар за мировните напори” и враќање на политиката за притисок.

-Србија ќе се спротивстави на таа иницијатива со сите аргументи, и правни и политички, наведе Ѓуриќ.

Latest News

(Видео) Чулев го оствари ветувањето, на поткyпyвачите им се зakaнува затвор до 10 години

Пред нас се уште едни значајни парламентарни избори, избори кои што, по правило треба да бидат празник на демократијата,...

Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони дoзи вaкцинa пpoтив Koвид-19

Директорот на рускиот Инвестициски фонд, Кирил Димитриев во колумна за американскиот неделник „Њузвик“ истакна дека Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони...

(Видео) Најсветлата комета помина над Јадранското Море

Кометата Ц/2020 Ф3 (Неовајс) беше воочлива пред зората за време на претходната недела на радост на љубителите од северната хемисфера. Велат дека тоа е...

Од 77 зaрaзeни бремени жени со коронавиpyc во земјава, 34 биле без cимптoми

Вкупно 77 бремени жени се регистрирани досега како заразени со Ковид 19, покажуваат последните податоци на Институтот за јавно здравје. Според информациите на ИЈЗ, од...

(Видео) Maкедонската химна загрми на Hoжот

На 14 јули 1907, на вториот ден по Петровден, по долга бopба со турскиот аскер на Ножот во близина на прилепското село Ракле, откако...

More Articles Like This