ПРИСТИГНАА РЕЗУЛТАТИТЕ ЗА ТРУЕЊЕТО НА СКРИПАЉ: Обединетите нации утврдија дека Скрипаљ е отруен од супстанца која се произведува во САД и Велика Британија

Поврзано

Се очекуваат првите резултати од лекот за кopoнавирусот

Светската здравствена организација во рок од две недели ги очекува првите резултати од клиничките испитувања на лекови кои би...

Cитуaцијaтa е надвор од контрола – Над 55 илјади нoвoзaрaзeни во САД во едно деноноќие

САД постигнаа нов 24 часовен рекорд на заболени од Ковид-19 – во изминатото деноноќие беа регистрирани над 55.274 инфекции,...

Железнична нecрeќa во Пакистан, најмалку 19 зaгинaти

Најмалку 19 луѓе загинаа откако воз удри во автобус, што поминувал на необележан железнички премин во близина на градот...

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров, соопшти, дека според информациите на швајцарскиот истражувачки центар, во Солзбери е употребена супстанца Б-3, која била во составот на вооружувањето на САД и Велика Британија, додека во Русија никогаш не се произведувала

„Добивме информација од швајцарскиот Цента за радиолошка и хемиско-радилошка анализа од градот Шпиц, а информациите се добиени по строго доверлив пат. Експертите од овој центар на 27. март ги анализирале примероците и се испратени на Организацијата за забрана на хемиско оружје, кои преку ОЗХО се земени од местото на инцидентот во Солсбери. И оваа лабараторија во градот Шпиц, во кој, уверен сум, работат професионални научници на кои им е важна репутацијата, дошла до овие резултати“, рече Лавров.

„Сега ќе цитирам она што ни го упатија од ОЗХО како свој заклучок: ‘На основа на експертизата во тестовите откриени се траги од токсичната хемикалија Б-3 и негови перкусори кои припаѓат на хемиско оружје од втора категорија, на основа на Конвенцијата за забрана на хемиско оружје. Б-3 претставува нервно-паралитичка супстанца која привремено го парализира човекот. Психо-токсичниот ефект се постигнува триесет до шеесет минути по примената и трае околу четири дена. Оваа рецептура постоеше во вооружување на армијата на САД, Велика Британија и други земји на НАТО. Во Советскиот сојуз и Русија слични хемиски соединенија не се произведувани“, рекол Лавров.

Рускиот министер истакнува дека клиничката слика на состојбата на Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка Јулија, повеќе одговара на супстанцата Б-3, но таа информација не е земена во обзир.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести