ПРИТВОРЕНИТЕ ЗА 27-МИ СЕ СИМБОЛ ЗА СТРАДАЊАТА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД: Во Шутка се чуваат затворени луѓе чиј единствен грев е нивната љубов кон татковината

Поврзано

ЖИВКОВСКИ: Темелковски најави целосна сaнaцијa на патека во Кисела Вода, а еве на прагот на летото како изгледа истата

Уште една лага на Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски!! Имено, во месец декември 2019 година, Темелковски спектакуларно...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време...

CAHКЦИИ ЗА ОХРИЃАНИ: Изнајмиле станови, а ги пpeкpшилe препораките

Кризниот штаб на Општина Охрид денес одржал состанок, на кој биле донесени повеќе заклучоци. На истиот присуствувал и раководителот...

Драги луѓе, денес, во затворот Шутка се чуваат затворени луѓе, чиј што прекршок е тој што според критериумите на оваа власт ги изразиле „погрешните“ мисли и чувства.

Тие се затворени како симбол за затворањето на македонскиот народ, кој сака да си ја види својата држава слободна и независна, а не продадена, омажена или трампана.

Некои од затворените се во домашен притвор, но некои се сé уште во Шутка, најозлогласената затворска установа во цела Македонија.

Верувам, дека многумина од вас со огорченост, со револт и со сочуство, помислувале на нив. Верувам, дека многумина од вас, размислувале за начини како да им се помогне.

Спротивно на првичните информации кои што ги добивме од затворот Шутка, сепак не можело директно на лице место да се уплатат пари за конкретни притвореници, туку се уплаќаат во пошта. Ова е одлична информација!

Одлична затоа, што патот до затворот Шутка и онака одзема многу време, без разлика дали се оди со автобус или со автомобил. Исто така, не сите живеат во Скопје, нити пак во Македонија, така што на овој начин, секој кој што сака да испрати еден или повеќе мали поздрави, може да си оди во една од подружниците на поштата во својот град и да ја изврши уплатата. Значи НЕ МОРА да се оди до затворот, поздрав може да се испрати ВО БИЛО КОЈА ПОШТА. Ова со големи букви, затоа што некои од вас прашуваа.

На сликата е насликана уплатницата каква што е потребна, чини 6 денари и се купува директно на поштенскиот шалтер. Исто така, од сликата може да се види, како се пополнува. Воопшто не е важно, дали ќе испратите 50 денари или 500 денари. Помислата и физичкото дејство да се врзат чевлите и појде до пошта се оние фактори кои што ќе остават благороден печат.

Луѓето што се затворени се: Панче Ангелов, Игор Југ, Јане Ченто, Горан Ангелов, Кире…

Понекогаш, на светов постојат луѓе, кои што го носат заедничкиот товар на сите нас што ги делиме истите чувства и мисли. Понекогаш, имаме можност барем малку да им олесниме.

Господ да ве чува, или здравиот разум, кој во што си верува, и пред сé, бидете добри, затоа што добрината дава храброст, и затоа што таа најповеќе ќе ве чува и вас, и луѓето околу вас.

Кој мисли дека треба, нека сподели.

Среќна Нова Година.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести