August 12, 2020, 12:58 pm

Пробиштип со најголема излезност во штипскиот регион

Поврзано

Села и Гаши се пишмaни ја прифaтиja поканата на Axмети, Зaeв извиcи

– Алијансата за Албанците и Алтернатива ја прифатија поканата од лидерот на ДУИ Али Ахмети за зедничка средба со...

Кoмиcијaтa за зapaзни бoлecти се cpeтнa со пpeтcтaвници на МТСП, еве што е зaклyчeнo за гpaдинкитe

На состанокот на Комисијата за заразни болести денеска биле присутни и претставници на Министерството за труд и социјална политика...

Сe yштe нeпoзнaтo кaкo ќe ce oдвивa нacтaвaтa, Koмиcијaтa бaрa дoпoлнитeлни пoдaтoци од МОН

Комисијата за заразни болести денес одржа состанок на кој присуствуваа и претставници на Министерството за образование и наука каде...
- Advertisement -

Најголема излезност во штипскиот регион има во општината Пробиштип, каде што излезноста до 17 часот е 50,82 отсто. Претседателот на Општинската изборна комисија во Пробиштип информира дека на 42 те гласачки места гласале 6.336 гласачи.

Штип како најголема општина бележи излезност од 44,36 отсто. Претседателката на ОИК-Штип, Сенка Андреева за МИА појаснува дека на веб страницата на ДИК се појавуваат бројките на гласачите со посебниот избирачки список, па затоа вкупниот број на гласачи изнесува 41.813.

-До 17 часот имаме 18.548 гласачи кои го оствариле своето право на глас, нема проблеми, избирачките одбори се со сите здравствени протоколи, вели Андреева.

Во Свети Николе до 17 часот гласале 45,53 отсто од вкупниот број на избирачи или на гласачките места излегле 6.634 граѓани. Во малата рурална општина Карбинци се гласа ан 16 избирачки места, таму до сега гласале 1.479 граѓани со право на глас или во проценти 46,42. Изборната единица 3 е рекордер во излезноста до 17 часот на овие предвремени парламентарни избори, излезноста е 43,96 отсто. Право на глас во оваа изборна единица имаат 278.511 граѓани, а досега гласале 122.433 граѓани. (МИА)

Latest News

Села и Гаши се пишмaни ја прифaтиja поканата на Axмети, Зaeв извиcи

– Алијансата за Албанците и Алтернатива ја прифатија поканата од лидерот на ДУИ Али Ахмети за зедничка средба со...

Кoмиcијaтa за зapaзни бoлecти се cpeтнa со пpeтcтaвници на МТСП, еве што е зaклyчeнo за гpaдинкитe

На состанокот на Комисијата за заразни болести денеска биле присутни и претставници на Министерството за труд и социјална политика при што се разгледувале и...

Сe yштe нeпoзнaтo кaкo ќe ce oдвивa нacтaвaтa, Koмиcијaтa бaрa дoпoлнитeлни пoдaтoци од МОН

Комисијата за заразни болести денес одржа состанок на кој присуствуваа и претставници на Министерството за образование и наука каде беа разгледани и се дискутираше...

Јанушев: Џaбe oткaжyвaњe од пaтни тpoшoци кoгa јa пoкpaдoвтe дpжaвaтa и нapoдoт

Лично како пратеник нема да користам патни трошоци, ама морам да искоментирам во однос на тоа од СДСМ, џабе откажување од патни трошоци кога...

Влaдaтa на СДСМ го дoвeдe зeмјoдeлeцoт на paб на eгзиcтeнциja

Килограм грозје 4,5 или 6 денари, ова е реалноста почитувани мои земјоделци со СДСМ. Оваа расипничка влада ги доведе земјоделците до раб на егзистенција....

More Articles Like This