Продадено е за 210.000 евра, ѕирнете што пишува во писмото на Ван Гог и Гоген

Поврзано

(Фото) Геолошко чудо сред пустина

Висорамнината Најд, е една од најистакнатите природни зданија на Саудиска Арабија, а на неа се наоѓа драматичната атракција “Крајот...

(Видео)Вака се бoдpи тим, погледнете го нajжecтokиoт навивач пред малите екрани

Познато е дека кучињата сакаат да гледаат телевизија, но вакво внимателно следење на натпревар се уште не сте виделе. Погледнете...

Дознајте зошто Спенџарска не сака да се лаже самата себе

Со години ги слушам луѓето како зборуваат: -‘Ама јас сум добра личност, не го заслужив ова!’, истакна на својот Инстаграм...
- Advertisement -

Писмо, напишано заеднички од славните уметници Винсент ван Гог и Пол Гоген, во кое тие говорат за своите посети на борделите и своите впечатоци од таму, е продадено за 210.600 евра на аукција во Париз.

Наддавањето е организирано од „Аристофил колексион“.

Се говори и како тие двајцата сакаат да „ја преродат“ современата уметност и да создадат „здружение на уметници“. Писмото е потпишано од двајцата и е адресирано кон нивниот пријател Емил Бернар. Испратено е во средината на ноември 1888 година, речиси две години пред Ван Гог да почине на 37-годишна возраст.

Гоген есента пристигнал во Арл, каде што Ван Гог живеел, и двајцата минуваат неколку „бурни“ креативни заеднички месеци. Тогаш Ван Гог си го исекол своето десно уво.

Во писмото, Холанѓанецот вели дека тогашната уметност се движи кон „безгранична ренесанса“. Гоген пак, ја напишал последната страница, каде што пишува: „Не го слушајте Винсент. Како што знаете, тој лесно се мами”.

Французинот починал на Маркишките Острови 1903 година.

Latest News

Директорката на ДСЗИ во 14 дневна caмоизолациja

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат доктор Ирина Бухова Сотирова е во 14-дневна самоизолација поради контакт со близок...

(Во живо) Беjрут како вoeна зона, Либанците втор ден на улица

Во Бејрут, втор ден по ред, демонстранти се собираат на протест, притоа фрлајќи камења кон безбедносните сили кои го блокираа патот до зградата на...

Вице Заев најавува тyжбa пpoтив ВМРО-ДПМНЕ

Вице Заев се огласи по денешните обвинувања на ВМРО-ДПМНЕ. По кој знае кој пат ВМРО-ДПМНЕ покажува колку се далеку од етиката, професионалноста и моралот и...

Јовановиќ: Одлуката за поскапување на струја е политичкa

„Објаснувањето што беше кажано од Регулаторна мене ми е прилично несмасно. Практично не можам да поверувам дека може да се покачи цена на струја...

Cилjaновска за Шекepинска: И со знаме на УЧK ќе ce завитка само да наниже yште една функциja

Пратеничката Гордана Силјановска Давкова се придружи кон реакциите за отсуството на министерката за одбрана Радмила Шекеринска од одбележувањето на 19-годишнината од загинyвањето на десеттемина...

More Articles Like This