ПРОДОЛЖУВААТ ИЗБОРИТЕ ЗА ЕП: Денес гласаат Чешка и Ирска!

Поврзано

ФРАНЦИЈА СИЛНО ПОГОДЕНА ОД КРИЗАТА: Милијарди евра потрошени за економски мерки предизвикаа сериозен пораст на јавниот долг

Предложениот ребаланс на буџетот на Франција за 2020 година, кој треба да биде претставен следната недела, предвидува јавен долг...

НАГЛО ШИРЕЊЕ НА БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ: Прослава на Бајрам во Гетинген го прошири коронавирусот

Семејните прослави на празникот Рамазан Бајрам довеле до наглото ширење на коронавирусот во германскиот град Гетинген, објави „Дојче веле“. Досега...

ОД ПОЛНОЌ: Австрија целосно ја отвора границата кон Словенија

Словенците од полноќ ќе можат слободно и без никакви контроли да патуваат во Австрија, јави дописникот на МИА од...

Граѓаните на Чешка и Ирска гласаат денеска на изборите за Европскиот парламент, откако гласачите во Велика Британија и Холандија гласаа вчера.

Со четиридневно гласање во 28 земји-членки започнува нов политички циклус во Унијата, во кој ќе бидат избрани и новите челници на европските институции.
Исто така, изборите доаѓаат во време на планираното заминување на Обединетото Кралство од Унијата.

Велика Британија и Холандија гласаа вчера, но повеќето од 28-те членки ќе гласаат в недела. Повеќе од 400 милиони гласачи ќе учествуваат на изборите.

Чешките гласачи можат да гласаат денеска и утре, додека ирските избирачки места ќе се затворат денеска навечер.

Актуелно

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

Повеќе вести