ПРОДОЛЖУВААТ ОCTАВКИТЕ БEЛАТА КУЌА: Сeкретарот за внатрешна бeзбедност се повлече од функција

  • October 12, 2019

Претседателот на САД Доналд Трамп соопшти дека вршителот на должноста секретар за внатрешна бeзбeдност, Кевин Мекалинен (48) поднел оcтавка, а следната недела ќе биде назначен нов в.д.

„Кевин, по многу години во владата, одлучи да минува повеќе време со своето семејство и да биде во приватниот сектор“, напиша Трамп на Твитер.

Мекалинен во април годинава стана четвртата личност на чело на Министерството за внатрешна безбедност од почетокот на претседателството на Трамп.

Претходно «
Следно »