ПРОДОЛЖУВААТ ПРИТИСОЦИТЕ ВО АД „ЕЛЕМ“: Раководството на АД „ЕЛЕМ“ се заканува на претседателот на синдикатот – или напушти или ќе го растуриме синдикатот

Поврзано

НЕМА КРАЈ НА ЗАДОЛЖУВАЊЕТО: Владата нè задолжи со дополнителни 700 милиони евра

Седумстотини милиони евра е сумата со која попладнево се задолжи земјава преку издавање на еврообврзница. Алсат дознава дека каматната...

ДРЖАВАТА НАМЕСТО ДА ПОНУДИ РАКА, СЕ НАДМУДРУВАШЕ: Процедурите за финансиска помош прекомплицирани, институциите крајно некоординирани

Благоја Грозданов од Институтот за сметководители вечерва на Телевизија 24 со бројни kpитики кон владата за начинот на носење...

АНГЕЛОВСКИ ТВРДИ: Она што требаше да се исплати како бруто плата се исплаќа во помала вредност

Мартин Ангеловски од Туристичко-угостителската комора при ССК, вечерва во Телевизија 24 истакна дека во моментов угостителскиот сектор преживува и...

Како синдикат баравме од Владата на Република Македонија да направи усогласување на платите по вертикала, но наместо тоа почнаа притисоците врз синдикатите во Конфедерацијата на слободни синдикати вели претседателот на КСС, Благоја Ралповски во емисијата „Алфаскоп“.

Тој додава дека први на удар со ваквите притисоци била синдикалната организација на АД ЕЛЕМ, и дека целта е растурање и преземање на синдикатот од некои структури во Република Македонија.

– Со ова ги запознавме Светската конфедерација на синдикати, Европската конфедерација на синдикати кој од нивна страна беше испратен висок преставник да разговара со министерката за труд и социјална политика за состојбите во синдикалното движење, но очигледно дека не наидовме на разбирање. Светската конфедерација на синдикати испрати едно пожестоко писмо до премиерот Зоран Заев и до министерката Мила Царовска каде што недвосмислено кажува да сопрат притисоците врз независното синдикално движење во Република Македонија, но ете ни тоа не вроди со плод. Во Македонија беше присутен и директорот за работнични права на меѓународната организација на трудот и тој укажа на недоследности околу кршењето на работничките права и тоа не вложи со плод, рече Ралповски.

Наместо да најде решенија пo барањeто на КСС, Ралповски вели дека притисоците врз синдикалните организации врз конфедерацијата од ден на ден се поголеми. Дека раководството на АД ЕЛЕМ сака да го преземе синикатот под негова палка, покажуваат и доказите на трудовата инспекција каде што во нејзиното известување се вели дека нема доставено известување до менаџментот за организирање на избори и согласно колективниот договор и законот менаџментот на АД ЕЛЕМ треба да обезбеди услови и да обезбеди простории да ги ослободи лицата кои се во избирачките одбори за тој ден.

-Претседателот на синдикалната организација на АД ЕЛЕМ беше повикан од менаџментот каде што доби закани доколку не се повлече од изборите и доколку не постават лица што ќе бидат под нивни терк дека ќе го растурат синдикатот. Тоа беше пријавено во МВР, во јавното обвнителство, беше известен премиерот на Република Македонија, евроамбасадорот, народниот правобранител, министерката за труд и социјална политика и меѓународната јавност, европските и светските синдикати. За жал до денес немаме никаква реакција, вели Ралповски.

Ралповски го посочува Мултиетничкиот синдикат во образование нема никаква допирна точка во националната класификација на дејности со синдикатот за енергретика.

За ваквиот проблем се дискутирало и министерката Мила Царовска но од КСС се убедени дека некој купува време. Мултиетничкиот синдикат според Ралповски покажува дека недвосмислено со помош на раководните лица во сите подружници во АД ЕЛЕМ навлегува во синдикалните организации и се врши притисок врз членовите на КСС да се отчленат од синдикатот и да се зачленат во тој Мултиетничкиот синдикат.

 

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести