ПРОДОЛЖУВААТ СТУДЕНТСКИТЕ ПРОТЕСТИ ВО АЛБАНИЈА: Илјадници студенти од државните универзитети се собраа пред Кабинетот на премиерот на Албанија

Поврзано

Опозицијата се обидува да прeдизвика граѓанска вojна во Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин објави соопштение во кое ги коментира вчерашните пpoтести во Белград. Според него, за сето...

(Фото) Хаocот продолжува: Дeмонстрантите пред Националното собрание, блокиран сообраќајот во центарот на градот

По вчерашните протести поради најавата за евентуално повторно воведување на полицискиот час во Белград и демонстрациите што ескалираа пред...

(Видео) Белград под полициска опсада: Властите се подготвуваат за масовни протести

По пpoтестот на граѓаните што избувна на улиците во Белград во вторникот вечерта поради најавата дека повторно ќе биде...

Студентите од државните универзитети во Албанија и понатаму продолжуваат да протестираат, инсистирајќи на исполнување на нивните барања и одбивајќи го дијалогот со институциите.

Илјадници студенти од државните универзитети се собраа пред Кабинетот на премиерот на Албанија. Студентите што протестираа рекоа дека нивната кауза не е политичка, и додадоа дека нема да се повлечат сè до исполнување на осумте барања.

На денешниот протест на студентите им се придружија и граѓани, активисти на граѓанското општество и студенти од неколку други градови во Албанија, како Елбасан и Скадар.

– Реакции на Рама и Баша –

Во врска со протестот со реакција повторно се огласи албанскиот премиер Еди Рама, кој преку социјалните мрежи ги повика студентите на дијалог.

„Деновите брзо минуваат и доаѓаат празниците, затоа не чекајте и дојдете да ја започнеме работата со дијалог, соработка и упорност за универзитетот“, напиша Рама.

Од друга страна, претседателот на Демократската партија на Албанија (ПД), Лулзим Баша, во изјавата за медиумите рече дека тој и неговата партија го поддржуваат протестот во сите форми и начини.

„Секако, ние сме таму со месо, дух и ум. Ние ги поддржуваме нашите луѓе, нашите деца, во сите форми и начини. Родителите се таму за да ги поддржат“, изјави Баша.

Осумте барања на студентите се намалување за половина на годишните тарифи за студирање за секое ниво на студирање, транспарентност во буџетот од страна на Министерството за образование и универзитетите, разгледување на академските звања и верификација на плагијати на докторски дисертации и научните текстови, универзитетскиот управен одбор да има еднаков број гласови, снабдување на секој студент со студентска карта во текот на академската 2018-2019 година, изградба на библиотеки со европски стандарди, како и евалуација на перформансот во наставата и научно истражување на педагогот.

Протестите на студентите во Албанија започнаа на 5 декември.

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести