December 4, 2020, 3:18 pm

ПРОДОЛЖУВА ОГРОМНАТА ПОДДРШКА ЗА ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО: 600 милиони евра поддршка за земјоделците!

Поврзано

Полицajците paмо до paмо co вojниците и пожapникарите со moќнa пopaка дo влacта: Ќe cтaнeмe во одбpaна нa нaшитe нaциoнaлни и дpжaвни интepecи

Синдикатот на Полицијата во Македонија, како еден од преставниците на вработените на Министерството за внатрешни работи, со отворено писмо...

Диктaтypa: Пaлeвcки нa инфopмативен paзговор за cpeдниот пpcт пpeд бугapcка амбacaда

Љупчо Палевски е повикан на информативен разгвор во полициска станица порад тоа што повика на изразување револт за негаторсиот...

(Видео) Инфoмaкc го пpeдупреди 3aeв за бугapcкото вeтo: Eвe штo говopeше кога ce пoтпишyвaшe Договopoт

Зоран Заев ликуваше пред потпишувањето на Договорот со Бугарија, посочувајќи ги и на целата македонска јавност наводните придобивки кои...
- Advertisement -

Ќе продолжи силната поддршка на македонскиот земјоделец и македонското земјоделството, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски при промоција на новата програма „Реално“

agro_business

-Вкупно 600 милиони евра за следните четири години ќе бидат наменети за поддршка за земјоделците и руралните средини во Македонија, за субвенции и за други потреби на земјоделците. Наместо 50, предвидуваме 60 процентно финансирање на инвестициите за купување трактори, механизација, опрема, основно стадо, подигање на насади. Се подигнува нивото на поддршка за земјоделците да може да дојдат до опрема.

Продолжуваме и 60% кофинансирање на премиите за осигурување и дополнително ќе продолжиме да охрабруваме земјоделците да го осигураат земјоделското производство, за сите типови на земјоделското производство, посочи Груевски.

Тој додаде дека со 80 проценти ќе се финансира инсталирањето на системите „капка по капка“ и за ископ на бунари, како и инвестициите во високо приносен добиток на регистрираните земјоделци и тоа како неповратна финансиска помош, како и трошоците за ознака за квалитет, за елаборат на производот итн.

-За земјоделците и преработувачите ќе има поволни кредити преку Македонската банка за поддршка на развојот, со субвенционирана каматна стапка од 4% и 5% на годишно ниво, односно 2% преку компензационите фондови. Постепено преку системот на субвенциите ќе се најде начин финансиски да се охрабрат земјоделците кои ќе применуваат добри земјоделски практики во смисла на сертифицирано семе и ѓубриво и други практики кои научно се докажани дека се најдобри, објасни Груевски.

Latest News

Бучкoвcки оди да пpeговара во Бугарија нapeдната нeдeлa

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешната пре-конференција откри дека наскоро специјалниот претставник Владимир Бучковски ќе започне да...

Кој лaже: Бугарските медиуми со дeтaли за преговорите во историската Комисија

Нема напредок во решавање на спорот со Македонија. Втор ден работатата на мешовитата мултудисциплинарна комисија за историски и образовни прашања, создадена за исполнување на...

И денеска се преговара за Дeлчeв

Мешовита комисија за историски прашања, се обидува да ги приближи ставовите кои бројните политички изјави ги оддалечија. Но, и покрај најавеното вето од бугарска...

Ристовски: Heмало пekoлен плaн зa “27 aпpил”

На денешното судење за наводните организатори на 27 април, обвинетиот Спиро Ристовски презентира видео снимки од протестите "За заедничка Македонија". Во судница се слушаат говорите...

(Видео) ЕBH ја дoби нагpaдата „ЗЛАТЕН KPAДЕЦ“

Денес, пред зградата на ЕВН, здружението против поскапувањето на цената на струјата „Доста веќе“ ја додели наградата на ЕВН, „Златен крадец“, за, како што...

More Articles Like This