Произведен е последниот Ford Mustang Bullitt

Поврзано

BMW M5 CS:Кралот на седаните со лимитирана изведба

Значително полесна, со поостар звук и засилен изглед, изведбата СЅ јасно се дистанцира од обичниот М5, но исто така...

Bentley го надгради луксузниот теренец; Bentayga од сега и во хибридна верзија

Bentley го направи следниот чекор кон патот кон одржлива иднина со лансирањето на новиот Bentayga Hybrid, единствениот електрифициран вистински...

Лeгeндapнaтa „Hивa“:Oбjaвeнo нoвo имe и цeни зa двe вepзии oд пoзнaтиoт Pyски тeрeнeц

„Лада“ почна да продава две верзии од моделот „Нива“, класична и нова верзија што порано ја продаваше под брендот...
- Advertisement -

Веројатно да не постои љубител на американските автомобили кој не го гледал култниот филм Bullitt од 1968-ма година каде легендарниот Стив Меквин (Франк Булит) го вози тогашниот темно зелен Ford Mustang GT Fastback.

Користејќи ја големата популарност на филмот, Ford уште во 2001-ва година во соработка со Warner Bros ја понуди првата специјална едиција наречена Bullitt која го доби својот наследник во 2008-ма година, а потоа и третата генерација во 2018-та година, точно половина век после култниот филм.

За жал, иако се смета за една од најпопуларните верзии на Mustang, глобалната криза предизвикана од пандемијата на коронавирусот во 2020-та предизвика американската компанија да стави крај на производството на овој модел. Последниот примерок неодамна бил произведен во Форт Рок.

Дали моделот Bullitt во иднина ќе добие нова генерација, засега е навистина неизвесно и тешко може да се каже.

Latest News

Пронајден мpтoв: Пронајдено тeлотo на фудбалската ѕвезда која иcчезна во саботата

Поранешниот млад фудбалски репрезентативец на Уругвај, Франко Акоста кој исчезна во саботата денес е пронајден мртов. Поранешниот напаѓач на Виљреал...

More Articles Like This