Променливо облачно време со услови за краткортаен дожд

  • May 22, 2017

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Околу пладне и попладне ќе има краткотраен локален дожд и грмежи. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер, особено долж Повардарието.

{58D6F571-FE21-496F-A9EF-E97EEA2B18EA}_slika-2

Минималната температура ќе се движи од 6 до 13, а максималната од 19 до 27 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, околу пладне и попладне со услови за краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 11 до 23 степени.

Во наредните денови подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на влажни воздушни бранови што ќе предизвика времето да биде променливо облачно и нестабилно, со повремени врнежи од дожд, на места проследени со грмежи. Повеќе врнежи ќе има од вторник до четврток. Најинтензивни процеси, локално и во форма на невреме се очекува да има во вторник. Од среда ќе биде и посвежо, а од четврток ќе дува и засилен северен ветер.
Претходно «
Следно »