September 27, 2020, 8:18 pm

ПРОНАЈДЕН ПЕРКУСОР ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ХЕМИСКО ОРУЖЈЕ: Во лабораторијата на терористите пронајдена хемиската супстанца хексамин

Поврзано

Macaкр: Убиeни над 200 азербеџански вojници

Претставникот на Министерството за одбрана на Ерменија, Акрун Хованисјан, изјави дека азербејџанската армија претрпела големи загуби во конфликтите во...

(Видео) Си-Ен-ЕН: Пpoнajден лек за paк?

„Болест“ би можела да биде „лек за една употреба против ракот“, вели лекар од клиниката Мајо. Клиничките испитувања во...

Трамп ќе бара Бајден да се тестира на дpoга пред нивниот прв дyeл

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска соопшти дека силно ќе се залага неговиот противкандидат на претседателските избори во ноември, Џо...
- Advertisement -

Руската армија во сирискиот град Дума пронајде уште еден доказ дека фронтот Нусра произведува хемиско оружје, изјави за новинарите во петокот експерт за радијациона, хемиска и биолошка заштита, полковникот Александар Родионов.

“За време на претресот на хемиската лабораторија на терористите, беше пронајдено големо количество супстанција хексамин, што е уште еден доказ дека терористите произвеле хемиско оружје”, вели Родионов.

Тој додаде дека оваа супстанција се користи за производство на експлозиви, но исто така и за производство на хемиско оружје како што е Сарин.

Претходно, Министерството за одбрана на Русија објави дека повлекувањето на милитантите од Дума целосно завршило на 13 април. Градот го напуштија милитантите и членови на нивните семејства, градот сега е под контрола на сириската влада.

Latest News

Пpoтести на Лешница пpoтив изградбата на мали хидроцентрали

Месноста Лешница на Шар Планина многумина ја сметаат за еден од најубавите предели на оваа планина. Ако порано до...

Дневен пpeглед на состојбата со Koвид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до денеска умрела над еден милион лица. На сите континенти заразени се 33.133.542 лица, а оздравеле...

Заев ќе оди во Бугарија на средба со Борисов: Дали Гоце Делчев ќе стане Бугар?

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на соработка меѓу двете земји, соопшти Владата. Во...

Macaкр: Убиeни над 200 азербеџански вojници

Претставникот на Министерството за одбрана на Ерменија, Акрун Хованисјан, изјави дека азербејџанската армија претрпела големи загуби во конфликтите во Нагорно Карабах - загинале околу...

Кој зapaботува на мaкaтa на семејствата кои имаат пoчинaт од кopoна?

Кој донел одлука со која се наложува починатите со Ковид-19 да бидат погребани во лимен, па дрвен сандак, поради што семејствата се ставаат на...

More Articles Like This