October 1, 2020, 2:09 am

ПРОПАДНАА НАДЕЖИТЕ НА ТАЛАТ ЏАФЕРИ: ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на законот за двојазичност, или постапување по амандманите!

Поврзано

Владата плаќала по 448 денари за една маска, 1.788 за скафандер

Вкупно 6,7 милиони евра чинат договорите за итни јавни набавки на државните институции за заштита од коронавирусот склучени во...

Мицкоски упати честитки до новоизбраниот генерален секретар на партијата

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ го изгласа Ѓорѓија Сајкоски за нов генерален секретар на партијата. Ѓорѓија Сајкоски е роден во Кичево...

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ избра нов Генерален секретар на партијата

Денеска при заседавањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на претседателот Христијан Мицкоски беше изгласан Ѓорѓија Сајкоски за...
- Advertisement -

ВМРО-ДПМНЕ смета дека Законот за двојазичност излегува надвор од Уставот, истиот е неприменлив и не само што не придонесува за поголема кохезивност во македонското општество, туку носи огромен ризик да предизвика далекусежни последици.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, смета дека разгледувањето на над 35.000 амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за употреба на јазиците не е вистинското решение. Без да наведе точен датум тој нагласи дека за една, како што ја нарекува, политичка одлука на ВМРО-ДПМНЕ, треба политички договор меѓу опозицијата и мнозинството.

Во однос на враќањето на опозицијата во Собранието, Џафери рече дека позициите се приближени и оти се воспоставени линии за соработка со ВМРО-ДПМНЕ.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека на работните групи не се разговарало околу Законот за двојазичност, ниту има некаква промена на ставовите.

ВМРО-ДПМНЕ смета дека Законот за двојазичност излегува надвор од Уставот, истиот е неприменлив и не само што не придонесува за поголема кохезивност во македонското општество, туку носи огромен ризик да предизвика далекусежни последици. Ставот на ВМРО -ДПМНЕ е јасен, дека не смее да се повтори грешката и на мала врата, без соодветна дебата, со незаконско исцртување на европско знаменце, вакви чувствителни решенија да се носат во скратена процедура.

-ВМРО-ДПМНЕ повика законот да се повлече и да се стави на поширока дебата во која би партиципирале и експерти, но кога конструктивните барања не наидоа на соодветен прием, пратеничката група предложи амандмани за да се корегира спорната содржина. Очекуваме Собранието да го почитува деловникот и Законот за Собрание и да ги разгледа предложените амандмани, велат од партијата.

10 КОМЕНТАРИ

Latest News

Прогласен кapaнтин во Мадрид

На жителите на Мадрид, кој моментално е жaриште на инфекцијата, ќе им биде зaбрането да ги нaпуштаат домовите, освен...

Заев за Каракачанов: Тој ми е пријател и тој премногу ја сака Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за ТВ Стар, говорејќи за пpоблемот со Бугарија, рече дека вицепремиерот на Бугарија Красимир Каракачанов некогаш премногу...

Американските pазyзнавачки служби планирале да го отpyјат Асанж

Американските pазузнавачки служби планирале да го отpyјат или kиднапираат основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, пишува британскиот весник „Гардијан“. Деталите за оперaцијата ги раскажал поранешен вработен...

Внимавајте: Коpoнавирусот се пренесува и преку мобилните телефони

Мобилните телефони можат да го пренесат коронавирусот, сугерира истражување спроведена на италијанскиот универзитет „Тор Вергата“ во Рим. Истражувачите, предводени од професорот Џанлорето Д’Ало, откриле дека...

Прогласена вонpeднa состојба во Чешка

Чешката Влада прогласи вонpeдна состојба, која стапува во сила од понеделник, и воведе мерки кои вклучуваат огрaничување на собири и забрaнa за мјузикли и...

More Articles Like This