ПРОПАДНА НАЈАВЕНИОТ ПРОТЕСТ НА ОМД: Никој, освен полицијата не се појави на протестот најавен од ОМД пред грчкиот конзулат во Скопје

Поврзано

Мисајловски: На 15-ти јули македонскиот народ ќе стави крај на сите порази и понижувања, доаѓа време на победи и успеси на Република Македонија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ...

Мисајловски: Ние сме Македонци од Република Македонија и тоа никој не може да го промени!

Во вечерашното издание на емисијата на МТВ гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на Изборната листа 2...

Македонија е на маса: Првиот чекор е федерализација, вториот чекор е конечно уништyвање земјата

Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ во своето обраќање во Аеродром рече дека од Аеродром мириса на голема победа на...

„Дрво без корен нема, па така и државата без минато нема ниту иднина“, .„Не дозволувајте Грција да ја избрише нашата историја. Бидете дел од креирањето на нашата сопствена иднина“ – со вакви пораки Обединетата Македонска Дијаспора повиуваше на мирен протест пред канцеларијата за врски на Грција во Скопје, но на закажниот термин никој не се појави

 

Освен силно полициско обезбедување, кое броеше неколку десетици униформирани полицајци, и уште толку специјални единици, денес пред грчката канцеларија за врски не се појави никој од ОМД, на протестот кој го закажаа во 19.00 часот. 

Според повикот на ОМД, беше планирано да се запалат свеќи во чест на сеќаањето на жртвите на Македонскиот геноцид од страна на Грција во Егејска Македонија, но од свеќи, ништо.

Ова не е прв пат со вакви лажни повици да се дефокусира јавноста, која е силно сензибилизирана кога станува збор за договорот со Грција и насилната историја врз Македонскиот народ.

Која е причината за неодржување на протестот, одговор не успеавме да добиеме.

„ОМД е американска инсталација. Беа дел од СДСМ, го славеа Глигоров, беа дел од шарената револуција, демонстрираа пред македонските амбасади на прсти да ги броиш против владата на ВМРО. Немаат никаде ограноци или обединето во нив организации, освен поединци. Настојуваа да си ги присвојат сите протести годинава, иако безуспешно. Откако ја изгубија довербата од сите, сега иницираат вакви протести. Постојат други организации кои уште 1999 го прогласи 10 август за Светски ден за семакедонско помирување и обединување, наспроти поделбата окупацијата и геноцидот од букурешкиот договор 10 август 1913“ – коментираат познавачина приликите кои сакаа да останат анонмни.

 

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести