Прополисот се користи како лек со векови: Ова се 7 здравствени придобивки од него

  • November 11, 2018
  • Коментари

Прополисот спаѓа во пчелните производи, богат е со цинк и го зајакнува имунитетот, а тесно е поврзан со ослободување од стресот, како и во борбата со настинки и грип.

Поради својот специфичен вкус и мирис, прополисот најчесто се комбинира со шеќер за полесно да се консумира. Но, отсега може да уживате во благодетите од прополисот без да го почувствувате силниот вкус кој знае да биде непријатен.

1. Настинка и грип

Со доаѓањето на есенските денови, помошта побарајте ја кај пчелите кои вредно работат преку целата година. Прополисот го зајакнува имунитетот и со векови се користи за олеснување на телесните тегоби.

2. Акни

Овој едноставен, ефикасен природен третман исто така е одличен во борбата против акни. За успешни резултати потребно е подрачјата на кои имате акни неколку пати во денот да ги намачкате со прополис. Сличен ефект се постигнува и со нанесувањето на мед и прополис.

3. Афти

Афтите поминуваат откако ќе уживате во вкусот  прополис и витамин Ц.

4. Првут

Проблемот со првутот се јавува и кај масна и кај сува коса. Потребно е да користите благи шампони со билни состојки, а една од нив е прополисот. Косата добро и долго измијте ја со вода, нежно масирајќи го темето.

5. Стрес

Личностите кои редовно консумираат прополис полесно се справуваат со стресот. Отсега слободно може да ги извршувате работните обврски, а истовремено да се ослободувате од стресот.

6. Сексуална енергија

Хроничните проблеми на простатата се резултат на насобраните слободни радикали на кислород во семената течност.

7. Ги смирува раните

Прополисот е исклучително ефикасен при појава на чир, изгореници и убоди.

Сега откако знаете колку е важен прополисот во секој сегмент од вашето живеење, не оставајте ништо на случајноста и уживајте секојдневно со од прополис и Ц витамин и воопшто не се грижете за вашиот имунитет во следниот период.

Претходно «
Следно »