ПРОСЕКОТ НА ПЛАТА ВО ОВАА ИНСТИТУЦИЈА Е 3 ИЛЈАДИ ЕВРА: Тука големите плати станаа уште поголеми

Поврзано

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

КАФЕАНИТЕ И РЕСТОРАНИТЕ СЕ ОТВОРААТ: Граѓаните од утре ќе можат да го пијат утринското кафе во нивните барови и ресторани

Од утре граѓаните ќе можат да го пијат утринското кафе во нивните омилени барови и ресторани, но не во...

ДОКТОРИТЕ ВО НЕВЕРУВАЊЕ: Тројца починати, 25 новозаразени – докторите зачудени од наглото укинување на мерките

Тројца починати пациенти заболени од корона вирус регистрира денеска земјава. 41 годишен Тетовец хоспитализиран на 19 ти мај,...

Ревидираниот извештај на „Македонски Навигации“ за 2018 уште еднаш покажа дека ова друштво во државна сопственост кое го контролира воздушниот сообраќај е едно од местата каде што се заработуваат најголемите плати во Македонија,а згора на тоа доходите и другите трошоци за вработените за една година се зголемиле за нешто повеќе од милион евра, пренесува Фактор.

Во билансот на М-Нав за трошоците за плати и други лични примања се наведени трошоци од 698 милиони денари, односно 11,5 милиони евра. Претходната 2017-та исплатата на приходите била 635 милиони денари. Тоа значи дека во прашање е разлика од нешто повеќе од еден милион евра за компанија со околу 300-тини вработени. Само во делот на нето-плати разликата е 42 милиони денари. Тоа значи дека во просек за секој вработен се исплаќа личен доход од околу 3.000 евра.

Во претходните неколку години немаше радикално зголемување на најголемиот трошок на „Македонски навигации“ и исплатените плати, придонеси, даноци, дневници и патни трошоци се движеа блиску над границата од 10 милиони евра. Од таму објаснуваат дека зголемените издатоци за плати последната година се должи на тоа што на работа во М-Нав се примени дополнителни работници.

„Ве информираме дека нашето Друштво има реализирано вкупно 21 нови вработувања во 2018 година. Потребата за овие вработувања се наметна како резултат на зголемениот обем на авиосообраќај во РСМ во последните 2 години, што претставува пораст од 30 отсто“, гласи одговорот од службата која врши контрола на летови и други услуги.

Додаваат дека можност за дополнителни вработувања, како што велат од таму, се отворила по големиот раст во изминатиот период на македонскиот воздушен сообраќај и зголемените приходи следствено на тоа.

„Реализираните вкупни приходи во 2018 година во однос на последните 2 години исто така бележат значителен пораст од 31,12%. Нови вработувања на контролори на летање како клучни носители на услугите на воздухопловната навигација немало во последните 12 години. Воедно, значителното зголемување на сообраќајот резултираше и со реструктуирање и дополнувања со професионален кадар и во другите 2 сектори на АД М-НАВ Скопје“, се дополнува во одговорот кој го добивме.

Оваа компанија има овластување од државата Република Македонија да го одржува редот на македонското небо и да ги организира и диспечира прелетите. Токму за тоа и наплаќа такси од сите оние авиокомпании чии воздухоплови прелетуваат низ нашата воздушна територија. Најголемиот де од приходите главно се трошат за плати, а малата добивка се пренесува како дивиденда на својот единствен акционер Владата на Република Македонија што е вообичаена пракса.

Приходите од прелети, слетувања, контрола, осветлување и други услуги се 1,04 милијарди денари и тие се поголеми за 103 милиони денари во однос на 2017.

Актуелно

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна институција. Заразената вработена имала контакт...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

Повеќе вести