August 14, 2020, 1:38 am

Протести во Косово против промена на границите

Поврзано

Македонски државјанин огpaбен во Драч, останал без автомобил и 6.000 франци

Македонски државјанин, кој поседувал и швајцарски пасош, под зakaна со пиштoл бил огpaбен односно од неговата сопруга се ykpaдени...

Синот на Хашим Тачи пoвpeден во сообраќајна нecpeќа во близина на Приштина

Синот на претседателот на Косово Хашим Тачи, Ендит Тачи повpeден е денеска во сообраќајна нecреќа на патот Приштина –...

Бугарите повеќе од еден месец на улица: Продолжуваат aнтивлaдините пpoтести во соседна Бyгарија

Aнтивладините пpoтести во Бугарија продолжија и денеска, 36-ти ден по ред, а три крстосници во Софија остануваат блokирани од...
- Advertisement -

Косовските опозициски партии најавија дека заеднички ќе организираат протести, со цел да го спречат претседателот Хашим Тачи да го води дијалогот со Србија и на преговарачка маса да го постави прашањето за промена на границите, јави дописникот на МИА од Приштина.

Движењето Самоопределување (ВВ) и Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) објавија дека се согласни заеднички да дејствуваат во Собранието за формирање на преговарачки тим, кој ќе го добие легитимитетот на законодавниот дом.

ЛДК, која е најголема опозициска партија, ги гледа и протестите како опција за да се спречат настојувањата на Тачи за корекција на границата, како и за водење на дијалогот со Белград.

Третата најголема опозициска партија, Социјалдемократската партија на Косово (ПСД), и покрај тоа што не ја доби поддршката на ВВ и ЛДК за вонредна собраниска седница за дијалогот, најави дека ќе ги поддржи протестите.

Последниве недели косовскиот претседател интензивно ја промовира идејата за корекција на границата со Србија, со тоа што, според неговата замисла, на Косово би се припоила Прешевската Долина, но на Србија не би и се дало никаков дел од косовската територии.

На овие најави на Тачи се спротивставија сите релевантни домашни и меѓународни фактори, а последна беше германската канцеларка Ангела Меркел, која вчера децидно изјави дека никакви промени на границите на Балканот не доаѓаат предвид.

Latest News

ДЕНЕСКА БОГОРОДИЧНИ ПOKЛАДИ: Макавеите во македонската народна тpaдиција

Во животот на нашиот народ макавејските денови имаат важно место. Според нив се прогнозирало времето и се планирале поважните...

Сончево до 36 степени, за викендот нecтабилно со дожд и гpмежи

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд, грмежи и...

Eckaлиpa нeзaдoвoлcтвoтo кај граѓаните, 3aпaлeни два автомобили на ЕВН во Тетово

Два службени автомобили на ЕВН вечерва се запалени во Тетово, информираат граѓани на социјалните мрежи. Засега нема официјални информации за причинителите, ниту пак за евентуални...

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој на социјалните мрежи побара помoш...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

More Articles Like This