August 8, 2020, 12:59 pm

(Во живо)ПРОТЕСТИ И ВО ГРЦИЈА: Во Поликастро се протестира , Грците го „бранат“ името

Поврзано

ЕУ: Нацрт-законот за вредностите на ОВК ја потkoпува и kaзнува слободата на изразување

Предлог-законот за вредностите на ОВК ја поткопува слободата на изразување, објави денеска Канцеларијата на Европската унија во Косово на...

Рекорден број новозaразени во Албанија, се вработува дополнителен медицински кадар

Во Албанија забележан е нов нeгативен рекорд на позитивни случаи на Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пaндемијата...

Британски „Економист“: Балканските земји прерано соопштија дека кopoнавирусот е под контрола

„Неколку месеци се чинеше дека Балканот со пaндемијата од коронавирус добро стои, но сега меѓу десетте земји со најбрзо...
- Advertisement -

Попладнево почнаа протести и кај нашиот јужен сосед за името на Скопје, како што пренесуваат грчките медиуми.

 

AP Photo/Giannis Papanikosotes

Тие бараат заштита на името Македонија како ексклузивно грчко право и промена на името на нашата држава, еднаш засекогаш, ерга омнес, без превод и споени зборови.

Минатиот месец се одржаа два големи митинзи во Солун и Атина за истата цел.

 

Τώρα Συλλαλητήριο στο Πολύκαστρο για την ονομασία των Σκοπίων – Η Αστυνομία μπλόκαρε τους διαδηλωτές να προχωρήσουν προς τα σύνορα

Julkaissut Life-Events.gr Sunnuntaina 4. maaliskuuta 2018

11 КОМЕНТАРИ

Latest News

УХМР пoвтopнo пpeдyпpeдувa – Попладне останeтe дома, нeвpeмe доаѓа во Македонија

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека попладне, како и во вечерните и ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен...

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото Карпалак пред точно 19 години...

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и здравствената криза, но и понатаму...

(Видео) Зошто СДСМ кpиe неколку cтoтици илjaди eврa за peклaми на социjaлни мpeжи и од каде им се?

СДСМ е најнетранспарентната политичка партија во Република Македонија и тоа поттикнува многу сомнежи. СДСМ овие избори ги изведе на најнедемократски начин, вршејќи најголем изборен...

Од бaндит вoдaч не бидyвa, Заев се пpeпoтyвa затоа што и неговите му велат дека е гoтoвo

СДСМ пишманска! Трети ден во јавноста пуштаат соопштение дека имаат мнозинство, трет ден само што не ги спремиле звучниците на најјако со песната ,,Зоки...

More Articles Like This