(Во живо)ПРОТЕСТИ И ВО ГРЦИЈА: Во Поликастро се протестира , Грците го „бранат“ името

  • March 4, 2018

Попладнево почнаа протести и кај нашиот јужен сосед за името на Скопје, како што пренесуваат грчките медиуми.

 

AP Photo/Giannis Papanikosotes

Тие бараат заштита на името Македонија како ексклузивно грчко право и промена на името на нашата држава, еднаш засекогаш, ерга омнес, без превод и споени зборови.

Минатиот месец се одржаа два големи митинзи во Солун и Атина за истата цел.

 

Τώρα Συλλαλητήριο στο Πολύκαστρο για την ονομασία των Σκοπίων – Η Αστυνομία μπλόκαρε τους διαδηλωτές να προχωρήσουν προς τα σύνορα

Posted by Life-Events.gr on Sunday, 4 March 2018

Претходно «
Следно »