ПРОТЕСТИ И ВО ПРИЛЕП: Прилепчани излегоа на улиците на протест против двојазичноста!

Поврзано

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА БУГАРИЈА: Иднината на Македонија во ЕУ е многу нејасна

Однесувањето на с. Македонија е политички кратковидо, а Бугарија за Македонија е најдобар сосед и лобист, кој ја сврти...

СВЕТСКИОТ ТРЕНД „IQOS“ КОНЕЧНО И КАЈ НАС: Филип Морис ТКП денеска го лансираше IQOS во земјава

Скопје (26.05.2020) – Иновативниот уред IQOS (ајкос) кој направи револуција во тутунската индустрија од денеска е во продажба во...

ГИ ДОБЛИЖИЈА ЛИ ПАРТИИТЕ СТАВОВИТЕ: Ахмети ќе проба да ги убеди Заев и Мицкоски дека 5 јули е најдобриот термин за избори

Ќе биде ли јули компромисниот месец за одржување на предвремените парламентарни избори ќе биде појасно кон крајот на неделава...

Прилепчани и вечерва самоиницијативно излегоа на протест против донесувањето на Законот за употреба на јазиците.

“Не сакаме двојазичен Прилеп”, “За ова не беа избрани властите”, “Во Прилеп само на МАКЕДОНСКИ”, беа дел од пораките кои ги упатија насобраните граѓани, кои повеќе од еден час протестираа на главната крстосница во центарот на градот и на плоштадот “Александрија”.

 

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести