ПРОТЕСТИ И ВО ПРИЛЕП: Прилепчани излегоа на улиците на протест против двојазичноста!

  • March 15, 2018

Прилепчани и вечерва самоиницијативно излегоа на протест против донесувањето на Законот за употреба на јазиците.

“Не сакаме двојазичен Прилеп”, “За ова не беа избрани властите”, “Во Прилеп само на МАКЕДОНСКИ”, беа дел од пораките кои ги упатија насобраните граѓани, кои повеќе од еден час протестираа на главната крстосница во центарот на градот и на плоштадот “Александрија”.

 

Претходно «
Следно »