ПРОТЕСТИ И ВО САД: Македонската дијаспора во голем број протестираше и во САД

Поврзано

KATАСТРОФА: Цел Балкан со 45 зapазени, Македонија сама со 89 нови случаи на ковид-19….

Денеска на Балканот има пријавено 45 лица зaразени со коронавирус, а само во Македонија се регистиррани нови 89 пациенти...

ИМАЛ СРЕДБА СО ЛУКАРЕВСКА: И советникот на Спасовски, Фатмир Битиќи во сaмоизолација

Coветникот на премиерот, Фатмир Битиќи, од денес е во сaмоизолација, откако минатата недела имал средба со директорката на УЈП,...

ЌЕ ОДАТ ЛИ НА ИЗБОРИ БЕЗ ИЕ2?: Цела пратеничка листа на СДСМ од изборната единица 2 во изолација

По обелоденувањето на веста дека потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири е позитивен на Ковид 19, сите кандидати за пратеници...

На собири под мотото „Ние сме Македонија“ македонските иселеници во САД и во неколку други земји денес и утре протестираат против промена на уставното име на Македонија, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

На собирот во центарот на Вашингтон денеска неколку организации и групи од Њу Џерси, Масачусетс,Њујорк и Вашингтон од македонската Влада побараа прекин на преговороте со Грција и заштита на македонскиот идентитет.

-Смислата на нашиот апел не е да критикуваме. Ние не сме против никого и не шириме шовинзам, туку се работи за одбрана на основните права. Нашите предци се избориле државата да се вика Македонија и со борба го сочувале името. Тие ни го предале тоа право и наша цел е да го зачуваме. Едноставно е, изјави Горан Митревски, еден од лидерите на движењето „Ние сме Македонија“.

На протетот се обратија и свештеникот Слобадан Петковски од православната црква „Св. Кирил и Методиј“ во Њу Џерси, лидерите на Обединета Македонска Дијаспора, Александар Митевски и Мето Колоски, како и лидерите на Организација за македонски човекови права во Северна Америка.

-Ова е првпат Македонци да се соберат во толкав голем број на Националната алеја (комплекс од разни музеи и споменици во историскиот центар на Вашингтон), и затоа ова е историски ден за Македонците во САД, изјави Колоски.

Според Александар Митревски Македонија се соочува со две големи неправди – промена на името, како услов за влез во НАТО и ЕУ, и поставување на дополнителен услов за влез во ОН, наспроти фактот што таа ги исполни критериумите од членот 4 од Повелбата на ОН.

Од движењето наведуваат дека и покрај фактот што 137 земји ја имаат признато Македонија под уставното име, сегашната влада преговара за негова промена во услови кога Грција поставува максималистички барања и го негира македонскиот идентитет и нација.

Од собирот се побара големите сили да се вмешат во преговорите. Решението да се бара со меѓународна спогодба помеѓу двете земји гарантирана од постојаните членови на Советот за безбедност.

-Единствен начин да се пресече оваа речиси тридецениска загатка е меѓународна спогодба на која Грција треба да истапи од своите максималистички барања и нашата земја да влезе во меѓународните инситуции под уставното име, тоа е – Република Македонија, изјави Митревски.

Слични собири денес и утре се одржуваа во неколку градови во Австралија и Нов Зеланд, потоа во Холандија, Англија, Италија, Чешка, Словенија и Малта.

Актуелно

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

Повеќе вести