ПРОТЕСТИ ПРЕД КАНЦЕЛАРИЈАТА НА ЕУ ВО СКОПЈЕ: Македонскиот народ бара одземање на мандатот на Заев!

Поврзано

На граѓаните им е доста од лaжни ветувања

Утринава, заедно со носителот на ИЕ 2, Владо Мисајловски, и кандидатот за пратеник Боро Илиевски се дружевме со граѓаните...

„Доста е од рeкeтаpи, сакаме oбнoвa“

Победата е очигледна. Доста беше рекет и криминал. Обновата доаѓа! #ВМРОДПМНЕ #МАКЕДОНИЈА https://www.facebook.com/vmro.dpmne.16/posts/1964397673696828

Јанушев и Мицкоски во Кpивa Паланка – Заев и СДСМ се зaглaвeни во минатото

Луѓето не се задоволни од секојдневието, не се задоволни од ова политичко мочуриште наметнато од ова раководство на СДСМ...

Коалиционото единство со Македонскиот народ ги повикува сите оние кои што сакаат да пристапат и да учествуваат на продолжението на протестниот марш.

Групата на здруженија го организира овој марш поради, како што викаат, немање разбирање, ниту одговор на протестните Барања, ниту од Делегацијата на ЕУ во РМ ниту од Претседателот на РМ, доставени на ден 12.10.2017 година и поради наметнатиот диктаторски медиумски мрак и заробени медиуми.

– Протестниот марш, од делегацијата на ЕУ до вилата на претседателот на Водно, продолжува мирно, цивилизирано и одговорно, пред и во народната канцеларија на претседателот на 10 ноември, петок во 17 часот, се вели во повикот.

За разлика од минатиот протестен марш, одржан на 12 октомври, од повикот за овој марш, изостануваат „Семакедонски национален совет Македониум“ и здружението „Тврдокорни“.

Здружението на граѓани „Преродба“, „Жени, мајки, бранителки“, „Движењето за цивилизациски вредности“, и „Единствен пат“ – движењето на македонските носители и бранители на државниот суверенитет ги повикуваат припадниците на Коалиционото единство со Македонскиот народ и оние кои сакаат да пристапат, да учествуваат во продолжување на Протестниот марш, како што тие сметаат, како најсоодветно од нивна страна.

Нивните барања се:

1.Да престанат сите антимакедонски геноцидни планови и дејствија против македонскиот народ и разградување на македонската држава.

2. Претседателот на РМ да постапи по Барањето и да му го одземе мандатот на З.З. поради непридржување и кршење на дадената гаранција и работење против македонските интереси, а за туѓи интереси.

3. ВМРО-ДПМНЕ, на која најголемиот дел од македонските гласови ги дадовме своите гласови, да си пристапи во Коалиционо единство со Македонскиот народ и заедно да си ја одбранат татковината од нејзино разградување и уништување.

4. Да престанат непринципиелните мешања на надворешни фактори во внатрешните работи на РМ и спроведувањето антимакедонски ПЛАНОВИ.

5. Интернационализирање на македонските прашања/работи и обелоденување на Вистините за Македонија и ПЛАНОВИТЕ за нејзино разградување, редефинирање, уништување, вршејќи цивилизациски геноцид врз Македонскиот народ и бришење од списокот на живите народи од картата на нарпдите, со барање за разбирање, поддршка и помош од земјите што ја признале Р.Македонија под нејзиното уставно име.

6. Слобода за македонските медиуми од наметната медиумска диктатура и медиумски мрак и пропаганди.

Актуелно

Мамата у…- како се менуваше името на еден народ!

Минува и втората година како е променето македонското име, но се чини болката кај македонскиот народ се уште е...

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен во Управата за безбедност и...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

(Видео) Нова бoмбa – Заев договора да пaднaт cyдcки предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

На социјалните мрежи, утринава, се појави нова аудио бомба на која може да се препознае гласот на поранешниот премиер Зоран Заев. Од соддржината на...

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги интересира кој ќе понуди политика...

Повеќе вести