ПРОТЕCТ НА ТУРЦИТЕ ОД ЛИСИЧАНИ:Обвинуваат за 3лоупотpеба на локалните џамии, се работело на нивна албаHизација

Поврзано

Вице Заев најавува тyжбa пpoтив ВМРО-ДПМНЕ

Вице Заев се огласи по денешните обвинувања на ВМРО-ДПМНЕ. По кој знае кој пат ВМРО-ДПМНЕ покажува колку се далеку од...

Јовановиќ: Одлуката за поскапување на струја е политичкa

„Објаснувањето што беше кажано од Регулаторна мене ми е прилично несмасно. Практично не можам да поверувам дека може да...

Се чисти компpoмитиpaниот кадар во СДСМ, Пендаровски и понудил на Шекеринска амбасадорско место во САД

Претседателот Пендаровски на Шеќеринска и понудил амбасадорско место во Америка, но таа го одбила, дознава Алфа. Веднаш побаравме одговор...
- Advertisement -

Лисичани- село на десеттина километри од Кичево. Локален пр облем но, според жителите, мнозинство од турската заедница, со политичка позадина: преку зл оупотреба на локалната џамија да бидат алба низирани.

Денеска пр отестираа пред двесте години старата џамија Абди Бајрактар. Незадоволни се од раководството на џамијата , велат ја зл оупотребува функцијата за лични бизниси но и не работи за интересите на верниците туку на политиката. Селаните во август избрале ново раководство и нов имам но стариот не ја дава функцијата.

Се жа леле и до кичевската полиција и до Исламската верска заедница. Втората ветила оти ќе се заложи но епилог нема старото раководство уште царува. Една од причините, велат селаните е ал банизација на локалното население со помош на локалната самоуправа во Кичево, раководена од ДУИ.

Вратата на џамијата е затворена за верниците па одат во околните села за верските обреди.
Се упативме во кичевското муфтивство. Актуелниот муфтија избега од камерата на Алфа кога кажавме зошто сме дојдени. Канцеларијата остана заклучен.

Лисичани брои околу 1500 жители над 95 отсто Турци. Жителите велат дека веќе ни децата не учат турски во училиште оти локалната власт вработувала наставници кои не го зборуваат турскиот јазик.

Latest News

(Во живо) Беjрут како вoeна зона, Либанците втор ден на улица

Во Бејрут, втор ден по ред, демонстранти се собираат на протест, притоа фрлајќи камења кон безбедносните сили кои го...

Вице Заев најавува тyжбa пpoтив ВМРО-ДПМНЕ

Вице Заев се огласи по денешните обвинувања на ВМРО-ДПМНЕ. По кој знае кој пат ВМРО-ДПМНЕ покажува колку се далеку од етиката, професионалноста и моралот и...

Јовановиќ: Одлуката за поскапување на струја е политичкa

„Објаснувањето што беше кажано од Регулаторна мене ми е прилично несмасно. Практично не можам да поверувам дека може да се покачи цена на струја...

Cилjaновска за Шекepинска: И со знаме на УЧK ќе ce завитка само да наниже yште една функциja

Пратеничката Гордана Силјановска Давкова се придружи кон реакциите за отсуството на министерката за одбрана Радмила Шекеринска од одбележувањето на 19-годишнината од загинyвањето на десеттемина...

Се чисти компpoмитиpaниот кадар во СДСМ, Пендаровски и понудил на Шекеринска амбасадорско место во САД

Претседателот Пендаровски на Шеќеринска и понудил амбасадорско место во Америка, но таа го одбила, дознава Алфа. Веднаш побаравме одговор од кабинетот на претседателот, но...

More Articles Like This