ПРОТЕСТ НА ШУМСКАТА ПОЛИЦИЈА: Вработените во шумската полиција протестира пред министерството за земјоделство

Поврзано

Македонското здравтство на кoлeнa – Регистрирани 147 нoвoзaрaзeни, пoчинaлe 6 лицa во изминатото деноноќие

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи...

(Видео) Секогаш ќе останам на цртата на Бутел и Македонија

Прекрасен народен собир на ВМРО-ДПМНЕ во Бутел, енергија која ветува голема историска победа за Македонија на 15 јули, порача...

Силјановска Давкова разговараше со младите

Носителката на листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 1, Гордана Силјановска Давкова денес разговараше за темите кои ги мачат младите...

Вработените во шумската полиција преку протест пред Министерството за земјоделство побараа од министерот Љупчо Николовски подобрување на условите во кои работат. Повикаа да им се платат прекувремената работа и одењето во смени, како и итно да се потпише колективен договор. Ако во наредните недели не најдат заедничко решение за проблемите со кои се соочуваат најавуваат радикализација на протестот.

„Доколку не ни излезат во пресрет најавуваме помасовни протести, а ако и тоа не вроди со плод крајна цел е генерален штрајк“, рече Никола Гаговски – претседател на независен синдикат на шумска полиција.

„Ако има штрајк, 50% од вработените ќе бидат на работа. Тоа е согласно законот“, рече Слободан Маневски – заменик претседател на независен синдикат на шумска полиција.

Од Министерството за земјоделство ги примија на разговор претставниците на синдикатот, а по средбата соопштија:

Министерство за земјоделство:

„На средбата се разговараше за евиденцијата на прекувремените работни часови кои ќе се докажуваат со записници за одземање на предмети и средства. Опфатени беа и дискутирани постапките пред другите надлежни органи со што реално ќе се увиди потребата од прекувремени часови. До средината на мај се очекува да заврши процесот на преговори за потпишување на колективен договор. Претставниците на шумската полиција отсега ќе имаат активна улога во процесот на измена и дополнување на Законот за шуми.“

Во шумската полиција има околу 400 вработени кои се грижат за сечата на шумите, за нелегалниот и легалниот лов и риболов и за други тековни проблеми.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести