ПРОФЕСОРКАТА УЛЧАР: Oдбивam пријателство додека Бугарите не зacлужат

Поврзано

ТРИПУНОВСКИ ЗА ДИМКОВСКИ: Јас го разбирам, но нe го оправдувам откако втор пат бeга од ТВ ДУЕЛ со него

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство од СДСМ Трајан Димковски втор пат бега од телевизиско соочување со дополнителниот заменик...

ТРИПУНОВСКИ: Приоритет за ВМРО-ДПМНЕ ќе биде аграрниот сектор и водостопанството

Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски во вечерашното гостување во еимсијата Што не е јасно...

Ск’пи наши братја, че искате да се разберем, прихванете че: аз сум Македонка по националност и говорја на чист македонски език, кој-то ми е оставен в наследствие од дјадо ми и прјадјадо ми. Този мојо објавление е опит да говорја б’лгарски че искам колкото е в’зможно по-добре да ме разберете. С’жаљавам че не сте ме разбрале, па сега ште ви напиша на мојот мајчин език на којто нај-добре изразјавам мислите и чувствата си:

Драги наши браќа, ако сакате да се разбереме, прифатете: јас сум Македонка по националност и зборувам на чист македонски јазик што сум го добила во наследство од дедо, прадедо…

Национал-романтизмот од 19 век за нас Македонците е одамна зад нас, иако не сме во ЕУ како вас. И фашизмот од 20 век за нас Македонците е одамна зад нас, ама зад вас, изгледа, се влече уште дури и на крајот од втората деценија од 21 век.

Ние како Македонци, затворени на Балканот и заградени од непријатели од повеќе страни – не можеме да ви помогнеме.

Вам, единствено, Европа може да ви помогне, под услов да сака малку повеќе да ве европеизира и демократизира оти нема земја во ЕУ без малцинства и без нивни права.

Тоа е фашизам, драги наши браќа! Тоа!!! А не како ќе ги именуваме фашистите од Втората светска војна.

Кога сте толку силни, зошто лани сред Македонската филхармонија, додека македонските политичари ви угодуваа не спомнувајќи ни бугарски фашизам ни бугарска окупација, му одмолчавте на Евреинот од Америка, главен на светското здружение на Евреите, кога злосторството направено врз Евреите од Македонија, тој го оквалификува како дело на бугарските фашисти?!

Молчеше тогаш вашиот водач Бојко Борисов. Молчат и вашите научници пред Америка и Израел. Силата си ја покажувате пред слабите, немоќните, сиромашните, унижените…

А тоа, ако не сте знаеле – не е никакво херојство! Кукавичлак е и нечовештина!
И нема да бидам лицемер, па ќе речам: – Никогаш не сум ве доживувала ни како браќа, ни како добри соседи, ни како пријатели…

Основен услов за пријателство е почит, а не компромитирачки договори. А вие со вашите дела и постапки на секоја средба со вашите лингвисти – сте ми го покажувале спротивното!

Безмерна ароганција и нахалност и негирање на реалноста дека македонскиот јазик е официјален јазик во државата Македонија со која се граничите на Запад. СЕ ГРАНИЧИТЕ! Не е ваша! Граница има!

Мојот народ, од кој јас сум поникнала има блага семка, питом е тој, распеан и убав.

И ме научил низ верата да се ,,чувам од лажни пророци кои доаѓаат облечени во јагнешки кожи, а кои однатре се волци грабливци”.

Затоа одбивам да ви бидам пријател!
Тоа кај мене и кај мојот народ – македонски, просто СЕ ЗАСЛУЖУВА!

Актуелно

ГОЛЕМОТО УВО Е НА БИХАЌКА: Чулев открива скандал – АНБ незаконски ја задржала техничката можност да прислушува

Министерот за внатрешни работи бара од ЈО по допрен глас да отвори истрага за одговорност. Чулев на денешната прес-конференција...

СОСОЈБАТА ЕСКАЛИРА: 38 нови случаи на коронавирус во Македонија, има и починати

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-1, Прилеп-4, Велес-9, Битола-1. Починаа двајца пациенти од Тетово....

ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА ЗА СВОЈОТ ЖИВОТ: Почина првиот здравствен работник во Македонија од коронавирусот

Со жалење сакаме да ја известиме јавноста дека од КОВИД -19 почина и првиот здравствен работник. Фармацевтска комора на Македонија загуби почитуван...

(Фото+Видео) БРУКА НЕВИДЕНА: Скопје има нова населба со име на борец од УЧК, имаше и свечено „отворање„

Табла со името „Арбен Бајрами“ деновиве беше поставена во Долно Оризари – Скопје. Како што пренесува порталот на албански јазик „Ина онлајн“, таблата била...

РУСКОВСКА ФАТЕНА ВО ЛАГА-ЗАЕВ НЕ ГО ПРИЈАВИЛ СЛУЧАЈОТ?: И се згадило кога Камчев ѝ кажал што се случувало

Што очекувате од личност што буквално секоја вечер го поминуваше по кафаните и рестораните со највисоките луѓе од СДСМ, рече вечерва генералниот секретар Игор...

Повеќе вести