November 28, 2020, 11:17 am

Психијатри: Македонија e дaлeкy oд пoдгoтвeнa зa лeгaлизaциja нa mapихyaнaтa

Поврзано

Седумдесет и шест годишен cтpyмичaнeц co бacтyн вo paкa ги мoтивиpa млaдитe дa дapyвaaт kpв

Седумдесет и шестгодишниот Панче Николов, кој досега дарувал крв над 120 пати, со бастунот во рака се уште ја...

Пoчинa дoктop Драган Спасески, иcтaкнaт македонски opтoпeд, пoeт и ликoвeн уметник

Специјализираната болница за ортопедија и трауматологија „Свети Еразмо“ – Охрид изразува големо жалење поради загубата на својот долгогодишен доктор,...

Eднa нeдeлa kpизнa cocтojбa: Штo e пpeзeмeнo зa cпpaвyвaњe co Koвид-19?

Помина една недела од Одлуката за постоење кризна состојба на територијата на цела држава, донесена од страна на Владата...
- Advertisement -

Дали и колку е подготвена Македонија за целосна легализација на марихуната? По најавата на премиерот Заев дека се размислува за легализирање на марихуаната и нејзино законско конзумирање во угостителски објекти се отворија многу прашања најглавното: колку овој потег ќе биде корисен за општеството? Според психијатрите, земјава е далеку од подготвена за таков чекор бидејќи нема протоколи и услови за масовна употреба на оваа супстанца.

“Добар дел од консументите ја користат се почесто и почесто и влегуваат во замката на зависноста. Легалзиација на марихуната значи дека се отвара пандорината кутија.Треба да најдеме начин бидејќи, не можеме да ги контролираме децата колку одат во обложувалници, истото би се случувало и во тие “coffe shops”како ќе се регулира тоа? Тоа треба да биде процес кој ќе помине неколку фази..и повторно да биде строго лимитирано.” изјави за Алфа, д-р Ставре Грамов, психијатар.

Д-р Ставре Грамов за Алфа порачува користење на марихуна исклучиво кај лицата со здравствени проблеми.

“Користењето на марихуната би ја издвоил само кај оние лица кои имаат здравствени проблеми.Кај здрави лица јас не би издвоил ниту една позитивна особина. Психоактивната суптанца THC предизвикува психолошка зависност. “ – вели д-р Грамов.

Додека се чека почеток на дебата за легализација на марихуаната, производителите чекаат носење на нов закон кој ќе дозволи извоз во странство на цвет од канабис. Од здружението за канабис и зелени политики засега се внимателни по најавите за легализација на марихуаната за рекреативно туристички цел бидејќи стравуваат да не се случи истото сценарио како со легализацијата за производство на медицински канабис.

Latest News

Седумдесет и шест годишен cтpyмичaнeц co бacтyн вo paкa ги мoтивиpa млaдитe дa дapyвaaт kpв

Седумдесет и шестгодишниот Панче Николов, кој досега дарувал крв над 120 пати, со бастунот во рака се уште ја...

Пpивeдeнo лицe oд Скопје зa cтopeнo paзбojништвo

Триесет и осумгодишен скопјанец е приведен вчера за издржување притвор во Затворот Скопје за сторено кривично дело „разбојништво“. МВР денеска соопшти дека скопјанецот А.З. е...

Во Јапонија peкopднo згoлeмyвaњe нa нoви cлyчaи нa кopoнa

Јапонското Министерство за здравство денес потврди дека 2.530 лица се разболеле во последните 24 часа, што е најголем дневен биланс на новозаболени лица од...

Фаучи: Baкциниpaјтe ce дypи и aкo cтe ce oпpaвилe oд Koвид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале, да се вакцинираат веднаш...

Heмa цpн peкopд кoj Филипче нe гo coбopи, бoлницитe бeз киcлopoд и кpeвeти

Лагите и неспособноста на Венко Филипле резултираат секој ден со десеттина починати, а вкупно скоро 1.700 починати. Македонија е на врвот на европската листа по...

More Articles Like This