November 28, 2021, 8:58 am

Путин: Bојната не е завршува, само ја менува својата форма

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека војната не завршува, туку само ја менува својата форма.
„Претходно во војната, една држава ќе загубеше, што значеше победа на другата (држава) која ќе преземе одговорност за она што се случува. На пример, американскиот пораз во Виетнамската војна не доведе до тоа Виетнам да се претвори во црна дупка. Напротив, таму се појави успешна земја во развој, потпирајќи се, точно е, на поддршката од силен сојузник“, рече Путин на форумот Валдаи.

„Сега сѐ е поинаку. Кој и да победи, војната не запира, таа само ја менува својата форма. Условниот победник, по правило, не сака или не може да обезбеди мирна обнова, само го продлабочува хаосот и вакуумот што се опасни за светот“, рече тој. Претседател.

Latest News

Максо пак paзочаран од СДCM

Официјално, на синоќешната прес-конференција, портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска ја информираше јавноста дека во партијата ќе има внатрепартиски избори...

More Articles Like This