October 27, 2021, 10:05 am

Путин во интервју за американската Си-Ен-Би-Си: САД си ја сечат гранката на која седат

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Рускиот претседател Владимир Путин даде интервју за американската телевизија Си -Ен -Би -Си во кое зборуваше за бројни теми, вклучително и дали ќе се кандидира на следните претседателски избори и за потенцијален наследник, нови блокови што се создаваат во светот, но и зошто тој мисли дека Америка прави грешка со својата валута.

За иднината на доларот

Ако американските власти продолжат да го користат доларот како средство за казнување, тогаш Соединетите држави ќе ја поткопаат довербата во својата валута, процени рускиот претседател.

„Мислам дека САД прават голема грешка кога го користат доларот како инструмент за санкционирање“, рече тој, додавајќи дека Америка „ја сече гранката на која седи, бидејќи доларот има апсолутна конкурентска предност како универзална светска резерва валута. “и така тие ги повредуваат сопствените економски интереси”, рече рускиот претседател.

Путин посочи дека економиите на целиот свет зависат од состојбата на американската економија и дека Русија е заинтересирана да се осигура дека нема да има немири или скокови во Америка.

„Соединетите држави се најголемата светска, високотехнолошка економија. „Економиите на целиот свет зависат од состојбата на американската економија и во наш интерес е да нема немири, скокови, но тоа не зависи од нас“, изјави Путин.
Москва, рече тој, внимателно го следи она што се случува, анализира и ги презема неопходните чекори за да ги обезбеди своите долгорочни интереси.

Тој додаде дека Русија не е заинтересирана целосно да се оддели од доларот како средство за плаќање.

„Засега, трансакциите во долари ни одговараат кога станува збор за енергија, пред се за нафта“, истакна Путин.

Криптовалутата може да биде сметководствено средство, но е нестабилна и пререано е да се плаќа за енергија на тој начин, оцени Путин.

Тој додаде дека криптовалутите немаат сигурност.

За наследникот

Запрашан за неговиот наследник, Путин потсети дека Уставот му дозволува да се кандидира за претседател и следниот пат, но дека засега нема одлуки на таа тема и разговорите само ја дестабилизираат ситуацијата.

„Не сакам да одговарам на такви прашања, тоа е мојот традиционален одговор. Има доволно време до следните избори. Разговорите на таа тема само ја дестабилизираат ситуацијата. Ситуацијата треба да биде мирна, стабилна, така што сите власти, сите државни структури работат сигурно. Да, Уставот ми дозволува, да се кандидирам на следните избори, но засега нема одлуки во тој поглед “, рече тој.

Најважните прашања – повисоки примања на граѓаните и демографија

Според Путин, најважниот проблем и задача на земјата е да ги зголеми приходите на граѓаните.

„За да го постигнеме тоа, мора да обезбедиме побрзо темпо на економски развој и да ги промениме неговите карактеристики. Тоа е задача на долг рок. „Немаме намера да користиме популистички методи, туку да ги решаваме главните социјални прашања врз основа на квалитативен економски раст“, ​​рече рускиот претседател.

Вториот најважен проблем е демографијата. Потребна е сериозна економска основа за решавање на двете прашања.

ЗА АУКУС: Ваквите блокови ја поткопуваат регионалната стабилност

Неизбежното прашање се однесуваше и на новиот сојуз на Велика Британија, Австралија и Америка (АУКУС), а рускиот претседател смета дека создавањето на такви блокови ја поткопува регионалната стабилност.

„Создавањето на некои блокови, вклучувајќи го и оној што го споменавте, САД-Велика Британија-Австралија, безусловно ја поткопува регионалната стабилност, бидејќи, според мое мислење, да се соберат во тим е добро, но да се соберат против некого е лошо. „Тоа ја поткопува стабилноста за која сите зборуваме и за која сите се грижиме“, рече рускиот претседател.

Тој изрази надеж дека кога станува збор за АУКУС, нема да има непредвидливи сценарија за дополнителни тензии во регионот.

За Навални

Едно од прашањата на американскиот новинар се однесуваше на блогерот и опозиционер Алексеј Навални, за чие труење, според тврдењата на Западот, е одговорна Русија.

Путин посочи дека руските власти немаат намера во секое време да обезбедат ексклузивни услови, што важи и за оние кои го прекршиле законот под превезот дека се занимаваат со политика.

„Лицето што го споменавте е во затвор“, рече Путин, додавајќи дека има и други кои го прекршиле законот, но дека нема да постојат ексклузивни услови.

Latest News

(Видеот) Жениште – Арсовска ги пpeгази: Како не ви е cpaм, кога бapaвте совети од мене ви чинев, сега дpcко лажете

Данела Арсовска ги демантираше лaжните наводи на власта дека поседува бугарски пасош и притоа жecтоко го искритикува Петре Шилегов...

More Articles Like This