September 25, 2020, 3:41 am

Путин го исполнува тоа што го вети: Почна вakцинацијата во Москва

Поврзано

Пyтин пpeдлoжeн за Нoбeлoвa нaгpaдa за миp

Рускиот писател Сергеј Комков денеска изјави дека го предложил претседателот на Русија, Владимир Путин за Нобелова награда за мир. –...

Русија ќе возврати со иста мерка на пpoтерувањето на нејзините дипломати од Бугарија

Москва има право да одговори со иста мерка на пpoтерувањето на нејзините дипломати од Бугарија, соопшти руската амбасада во...

Уапceн Иcуc во Русија: Војската и полицијата упаднале во заедницата која ја води водачот на култот во Сибир

Руските власти го приведиле поранешниот припадник на сообраќајната полиција кој тврди дека е Исусова реинкарнација и во последните три...
- Advertisement -

Првата група на вакцини Спутник V против коронавирус е испратена во руските региони, објави прес-службата на руското Министерство за здравство. Вакцината, која е изработена од Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“ и од руското Министерство за здравство, е испратена во регионите, пренесува РИА Новости.

Претходно, Анастасија Ракова, заменик-градоначалник на Москва за социјален развој, рече дека во главниот град веќе започнала вакцинација против Ковид-19.

Таа додаде дека вакцинацијата против коронавирус ќе биде бесплатна и ќе биде вклучена во списокот на редовни вакцини. Сите истражувања ќе бидат правени во текот на наредните шест месеци од вакцинацијата, каде што лекарите детално ќе ја проверат здравствената состојба на пациентите.

На 11 август Русија ја регистрираше првата вакцина во светот против коронавирус. Клиничките испитувања беа започнати на 18 јуни и сите 38 волонтери развија имунитет.

Latest News

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој...

Време: Сончево до 31 степен, попладне доаѓа дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон...

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

(Видео) Нов инцидент на полициска бpyталност

По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола, вечерва нов инцидeнт со исти исход се случи во Скопје. На видеото кое кружи на...

More Articles Like This