ПУТИН ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ: Еве кои ќе бидат приоритетите на Русија во иднина

Поврзано

„Воен Дизниленд“: Во Русија се одржува една од најголемите изложби на оpyжје, мyниција и воeна опрема во светот

И покрај пандемијата, Русија се подготвува да го одржи традиционалниот Меѓународен воeно-технички форум „Aрмија 2020“ овој месец, една од...

Русија ќе ја тecтиpa вaкцинaтa пpoтив кoрoнaвиpyc на деца следната година

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да започне со тестирање на вакцината против коронавирусот на деца во периодот...

Русија ќе воведе 6Г мрежа

Русија ја разгледува можноста за воведување 6Г мрежа, изјави рускиот министер за индустрија и трговија Денис Мантуров. Мантуров изјави дека...
- Advertisement -

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека приоритет на уставните измени, кои ги најави за време на своето обраќање пред замениците на Федералното собрание, е дека Русија во никој случај не се разликува од другите земји во светот кои веќе донеле вакви одлуки.

„Од најголема важност е Русија во никој случај да не се разликува од другите земји во светот, кои долго време донесувале вакви одлуки, без никакво двоумење, дека ништо на нивните територии не е во согласност со нивното законодавство“, рече тој.

Тој, исто така, рече дека уставните измени се неопходни за да се зголеми улогата на граѓанското општество, како и на политичките партии

Тој посочи дека при дефинирањето на овие измени, потребна е сериозна работа и темелна анализа, „детално да се провери секоја запирка “.

„Поентата на овие промени е Русија да продолжи да ја развива законодавната и социјалната држава, да ја зголеми ефикасноста на институциите, да ја зголеми улогата на граѓанското општество и политичките партии во донесувањето одлуки“, истакна Путин.

Рускиот претседател исто така рече дека со воведување амандмани на Уставот, Русија ќе остане претседателска земја, но исто така ќе стане поотворена, додека важноста на парламентот ќе се зголеми бидејќи односите меѓу Собранието и Владата се потребни повеќе од денес.

Тој додаде дека парламентот ќе има одговорност не само да назначува министри и заменици, туку и до премиерот, а исто така ќе одговара и за политиката што ја води Владата.

Latest News

Црвениот крст на Македонија отвори телефонски линии за дoнaции за Бејрут

Црвениот крст на Република Македонија се приклучува кон хуманитарната донација со цел ублажување на последиците и пружање помош и...

Регистрирани 113 нoвoзaбoлeни од Koвид-19, пoчинaлe 6 лицa во изминатите 24 часa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-35, Куманово-12,...

Кpивичнa пpијaвa за стружанец кој пyкaл во дебарското село Џепиште

Кривична пријава заработи жител на струшкото село Октиси кој пукал на домашна веселба во дебарското село Џепиште. -Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

КОЛУМНА НА ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ: Првиот kypшум за Македонија

Наследената функционерска структура, наследена од СФРЈ, вешто распоредена во сите партии, со атентатот на Киро Глигоров беше скршена, катализирајќи го распадот на Македонија. На...

(Видео) Cилната eкcплозиja го пpeкина интервјуто на новинарката, но камерата продолжи да снима

Цел свет зборува за стравичната експлозија која се случи во вторникот во Бејрут, главниот град на Либан. Истрагата за експлозијата е во тек, а засега...

More Articles Like This