October 23, 2021, 8:56 am

Путин: Зoштo миcлитe дeкa cмe бyдaли?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Овогодинешната прес-конференција на Владимир Путин траеше околу четири и пол часа и се одвиваше во променета форма бидејќи во салата немаше толку многу новинари како и обично, но беа поставени прашања од повеќе центри каде беа акредитирани 774 новинари. Годишната конференција е секогаш можност да му се постави на Путин неколку тешки прашања, како и барем да се допрат до прашања од лична природа за кои тој никогаш не зборува. Путин ги опиша написите во медиумите за неговиот живот како „компилација што не може да се прочита“. Тој рече дека многу написи претставуваат дезинформации и истакна дека тој прави сè за државата и дека не му е грижа што мислат другите за него.

Едно од „тешките прашања“, како што објавија опозициските медиуми, беше прашањето кој го отрул Алексеј Навални. Путин одговори дека Навални имал поддршка од американските специјални служби (Навални го тужел Песков затоа што рекол дека ЦИА работи со него) – „но тоа не значи дека требало да биде отруен“.

Путин повтори дека кога му се приближила сопругата на Навални, тој веднаш побарал да му биде дозволено да оди на лекување во Германија. Според него, медиумската истрага со која се идентификувани и именувани офицери на ФСБ, наводно одговорни за труењето, е трик насочен кон напад на руските лидери. Путин рече дека никој не и дава на Москва заклучоци на експертите за состојбата на Навални . „Стивен, можеш ли да ми го објасниш тоа?“, го праша Путин новинарот на Би-Би-Си, кој праша за Навални.

Што се однесува до надворешно-политичките прашања, Путин изрази надеж дека барем некои проблеми во руско-американските односи ќе бидат решени за време на администрацијата на Џо Бајден.

„Претпоставуваме дека новоизбраниот американски претседател ќе разбере што се случува, тој е личност која има искуство и во внатрешната и во надворешната политика“, рече Путин.

Во контекст на надворешно-политичките прашања, Путин потсети дека Крим стана дел од Русија како резултат на референдумот, за разлика од Косово. Сепак, на Запад тие „го проголтаа“ разделувањето на Косово, додека воведоа санкции за жителите на Крим.

„Да, ние сме невини во споредба со вас (Западот)“, одговори Путин на прашањето на британски новинар дали Русија е секогаш невина или има малку вина за лошите односи со Западот.

Во врска со конфликтот во Донбас, Путин рече дека Минск и договорите имаат сила на меѓународно право, дека нема да можат еднострано да се менуваат и дека нивната имплементација зависи од Киев.

Путин се осврна и на ситуацијата во Молдавија. Таму новоизбраната претседателка Маја Санду ги повика руските мировници да се повлечат од Приднестровје, а Путин, според руските медиуми, рече дека нема ништо ново во тоа, додавајќи дека Маја Санду е романски државјанин и дека руските мировници ќе се повлечат што е можно поскоро, односно кога „условите ќе бидат зрели“.

Зборувајќи за Белорусија, Путин потсети дека Лукашенко ја иницирал промената на уставот и истакна дека белорускиот народ треба сам да ги решава проблемите во својата земја, а и дека забележливо е мешање однадвор. „Сè што е фрлено надвор, е како граната“, изјави тој.

Рускиот претседател потсети дека НАТО се шири кон границите на Русија, САД излегуваат од клучните воени договори: за ракети со среден и краток дострел, на отворено небо …
„Сега земјите на НАТО ќе прелетуваат над Русија и ќе им пренесуваат информации на САД, додека Москва е лишена од тоа“, рече тој, додавајќи дека без договорот СТАРТ-3, светската безбедност ќе биде доведена во прашање, бидејќи Русија исто така мора да одговори на тоа со нови видови оружје.

Во исто време, Путин истакна дека никој во светот нема такви суперсонични системи како Русија.

„Вие сте паметни луѓе. Зошто мислите дека ние сме будали? “, рече Путин, зборувајќи за тврдењата на западните земји кон Русија во воено-стратешката сфера. Посочи дека Русија е подготвена за соработка, но дека САД не сакаат дијалог и додаде дека Русија нема друг избор освен да направи оружје што ќе го заобиколи нуклеарниот чадор, во спротивно рускиот нуклеарен потенцијал ефективно ќе биде поништен.

САД работат на теоријата за „молњевит високопрецизен удар“, односно удари во командни центри. „Сепак, засега немаат хиперсонично оружје. Кога ќе имаат, ние ќе се подготвиме“, изјави тој и додаде дека работата на најновите системи за вооружување е во тек и дека „кинџал“ и „пересвет“ веќе се предадени на армијата. Путин потсети дека Русија е на шестото место според големината на воениот буџет, но дека успева да го направи она што другите не можат да го сторат.

Проценувајќи ги руско-турските односи, Путин рече дека, иако тие понекогаш имаат различни интереси од турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, „тој е човек кој го држи својот збор, маж“.

По повод изградбата на гасоводот „Северен тек 2“, Путин изјави дека проектот е економски исплатлив за Европа и особено за Германија и изрази верување дека тие 165 километри ќе бидат завршени. Тој додаде дека очекува новата администрација на САД да ги почитува „своите партнери и сојузници и да не инсистира тие да ги занемарат своите национални интереси“.

На прашањето дали ќе учествува на претседателските избори во 2024 година, Путин одговори дека тој сè уште не одлучил, додавајќи дека е рано да се зборува за тоа.

Путин одговори дека не бил вакциниран против коронавирусот затоа што вакцината сè уште не била одобрена за луѓе на негова возраст, но дека дефинитивно ќе го стори тоа што е можно поскоро. Тој додаде дека светот не треба да ги бара виновниците за потеклото на вирусот, туку да ги обедини силите во борбата против него. По тој повод, тој истакна дека Русија е првата земја во светот што измислила и започнала да произведува вакцина, дека е безбедна и ефикасна и дека нивото на заштита е од 96 до 97 проценти. Путин не сакаше да одговори на прашањето на новинарите дали специјалните служби на Русија добија наредба да откријат како се појавил вирусот, велејќи дека прес-конференцијата не е место да се зборува за тоа.

По двочасовната конференција, секретарот за медиуми на Путин, Дмитриј Песков, ги повика присутните новинари да ги сменат маските. Имаше многу прашања поврзани со внатрешната политика, стандардот на граѓаните, а едно од необичните е како да се спречи рускиот народ да не пцуе. Путин одговори дека тие треба да се сетат на советскиот филм дури и кога сакаат да пцујат, да го употребат зборот „ротквица“.

Latest News

Виcoк лидep вo Aл Кaeда y6иeн вo американски нaпaд co дpoн вo Cиpиja

Американската војска соопшти дека вчера убила висок водач на Ал Каеда во воздушен напад во северозападна Сирија. Мајор Џон...

More Articles Like This