“Путин ме праша во текот на ручекот – Само кажи ми како успеа”

Поврзано

Инцидeнти во Грција поради новиот закон за собири, штрaјкови и дeмонстрации

Со 187 гласа „за“, од Нова демократија и Движење на промена и Грчко решение и 101 глас „против“, грчкиот...

Света Софија ќе станува џамија!

Турскиот Врховен суд најверојатно утре ќе донесе одлука дека пренамената на црквата Сфета Софија во Истанбул во музеј во...

Вучиќ: На пpoтecтите yфpлен кpиминaлeн и стpaнски фактор

Синоќа бевме сведоци на најбруталниот политичко насилство во последните неколку години, рече пред малку во своето обраќање пред јавноста...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека српските јавни финансии се така организирани и посочи дека сите пензионери ќе имаат повисока пензија од порано.

“Кога бев во Русија за време на ручек Путин ме праша – само да ми кажиш како успеа”, изјави Вучиќ за ТВ Пинк, истакнувајќи дека реформата во пензискиот систем е одличен тест за Русија, каде старосната граница за пензионирање е 55-58 години и дека единствениот начин на кој може да преживее Русија е да ја помести старосната граница.

Вучиќ истакна дека многу земји се соочуваат со истите проблеми и дека Германија сега го продолжува работниот век на 67 години пренесува Б 92.

“Му реков дека ние, некој би рекол за 10 дена, но не, овие се најтешки, бидејќи тоа е тешко за луѓето да разберат, отидовме на намалување на платите и пензиите, како и реформите на трудовото законодавство и тоа даде одлични резултати . И не само што ги вративмев, туку и сите ќе имаат значително повисоки плати и пензии “, рече Вучиќ.

Тој рече дека “нешто побогатите пензионери” ќе има од 10 ноември. Ќе бидат значително зголемени пензиите отколку што беше во 2014 година.

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести