ПУТИН НАСТАПИ ПРЕД АМЕРИКАНЦИТЕ: Владиниот канал на САД го пренесуваше говорот на Владимир Путин!

Поврзано

Бајден за првпат излезе од дома по десетнеделен карантин

Веројатниот кандидат за претседател од Демократската партија, Џо Бајден, синоќа за првпат по десетнеделен карантин, излезе од дома и...

ТРАМП: „Путин не сака да победам на изборите“

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека неговиот руски колега Владимир Путин не сака тој да победи на претседателските избори...

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ ПАТУВА ВО ВРЕМЕ НА КОРОНАВИРУСОТ: Се што треба да знаат Македонците за омилените дестинации

Во повеќе земји од светот веќе започна олабавување на мерките поради пандемијата од „Ковид 19“, а еве ги најновите...

Американската телевизија „Си-Спан 2“, која обично ги пренесува сите важни државни случувања, во директен пренос го пушти получасовниот фрагмент на вчерашното обраќање на рускиот претседател Владимир Путин во Федералното собрание. Во советот на Федерацијата сметаат дека американските медиуми однапред почнале да ја спроведуваат надворешната политика на новоизбраниот претседател

putin_sa

Говорот на рускиот претседател можеа да го следат милиони Американци,а преносот бил пропратен со синхронизиран превод и пратечки титлови. Покрај тоа, кратко се соопштени и главните теми на говорот на Путин, почнувајќи од внатрешните прашања, преку економски, па се до пораките за тоа дека Русија не сака непријателски односи со никого, како и дека желба за соработката помеѓу Кремљ и новоизбраната администрација во САД.

Преносот на обраќањето на Путин изненади многу Американци. Иако таа телевизија и претходно пренесувале поединачни настапи на руски претставници, досега никогаш директно не го пренесувала настапот на рускиот претседател.

Руските медиуми оценуваат дека малку е веројатно дека се работи за техничка грешка со обзир на тоа дека е организиран и превод, како и дека главните теми биле титлувани, иако најверојатно овој владин канал однапред се обидел да се адаптира на новите барања на администрацијата на Белата Куќа имајќи во предвид дека Доналд Трам во повеќе наврати зборуваш за обновување на руско-американските односи.
„Иако Трамп сеуште не ја преземал власта, државниот апарат веќе почнува да се адаптира на него. Верзијата дека преносот бил дело на руски хакери е неоснован. Станува збор за официјален канал на САД. Токму поради тоа очекуваме измени, односно конкретни чекори во корист на Русија“, рекол членот на Комитетот за меѓународни односи на Советот на Федерацијата на Русија Игор Морозов.

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести